SKCH: Darcovia prispeli na humanitárnu a rozvojovú pomoc v roku 2014 vyše 770-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Darcovia prispeli na humanitárnu a rozvojovú pomoc v roku 2014 vyše 770-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 5. januára 2015 | kategória: Aktuality

foto: Dieťa z Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande

BRATISLAVA. 5. január 2015 – Darcovia prispeli Slovenskej katolíckej charite (SKCH) počas roku 2014 na humanitárnu a rozvojovú pomoc viac ako 770-tisíc eur. Tieto prostriedky smerovali do krajín postihnutých prírodnými katastrofami, vojenskými konfliktami, či do rozvojových krajín, kde pomáha SKCH aj cez svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku®.

Najviac peňazí prispeli dobrodinci práve na projekt Adopcia na diaľku®, dokopy 460-tisíc eur. Aktuálne sa v projekte nachádza 7 krajín, konkrétne India, Albánsko, Haiti, Vietnam, Kazachstan, Uganda a Ukrajina, v ktorých SKCH podporuje vyše 2150 detí. Projekt je financovaný výlučne z podpory darcov a funguje už od roku 1996.

„V tomto roku sme zasahovali po povodniach nielen na Slovensku, ale aj v Srbsku a Bosne a Hercegovine. Tam sme doručili kamión materiálnej pomoci a podporili sme miestne projekty. Snažili sme sa byť blízko aj pri ľuďoch, ktorých postihol vojnový konflikt v Iraku, Sýrii a na Ukrajine. Je pre nás povzbudzujúce vidieť, že aj napriek tomu, že nepatríme medzi najbohatšie krajiny, dokážeme pomáhať tým chudobnejším,“ vysvetlil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

SKCH vyhlásila počas roka 2014 niekoľko verejných zbierok. Na pomoc zaplaveným oblastiam na Balkáne prispeli darcovia sumou 76-tisíc eur, zbierku pre Irak podporili 27-tisícami eurami, Sýriu 5-tisíc eurami. Obnovu Filipín, ktoré ochromil ešte v predchádzajúcom roku ničivý tajfún Haiyan, podporili darcovia 6-tisíc eurami a na podporu obyvateľom susednej Ukrajiny, kde sa počas roka situácia mimoriadne vyostrila, poslali dobrodinci 19-tisíc eur. Aj vďaka Pôstnej krabičke pre Afriku, ktorú SKCH realizovala už po tretí rok, prišlo na pomoc deťom z Ugandy dokopy 177-tisíc eur. V Ugande prevádzkuje SKCH centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, kde sa stará o HIV pozitívne deti a prevádzkuje miestnu škôlku.

„V roku 2014, kedy bol zaznamenaný rekordný počet migrácie, aj kvôli utečencom z rôznych krajín postihnutých vojnami, sme vďační všetkým darcom a podporovateľom Slovenskej katolíckej charity, že nám umožnili pomáhať na miestach, kde našu pomoc naozaj potrebovali. Všetkým, ktorí nezostali ľahostajní a rozhodli sa podporiť núdznych v týchto krajinách, zo srdca ďakujeme,“ zakončil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.