SKCH: Filmový festival na tému obchodovania s ľuďmi už tretí rok, v treťom meste | Slovenská katolícka charita


SKCH: Filmový festival na tému obchodovania s ľuďmi už tretí rok, v treťom meste

pridal: wp-dev | dátum: 18. októbra 2016 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 18. október 2016 – Slovenská katolícka charita (SKCH) uvedie v piatok 21. októbra 2016 tretí ročník filmového festivalu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorého cieľom je priblížiť túto tému školám aj širokej verejnosti. Filmový festival o multimiliónovom zločineckom priemysle po predošlých dvoch úspešných ročníkoch v Bratislave a Košiciach prinášame do Banskej Bystrici, ktorej región patrí k oblastiam s najvyšším počtom prípadov obchodovania s ľuďmi.

„Aj tento rok chceme októbrovým termínom festivalu upriamiť pozornosť na Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10.) a poukázať na takmer 21 miliónov ľudí, ktorým je na svete odopretá sloboda. Pretože nezáleží na tom, kde človek žije, je vysoká pravdepodobnosť, že niektorá z foriem moderného otroctva sa deje v prostredí, kde sa bežne pohybuje: od dievčat nútených k prostitúcii, cez deti zneužívané na pouličnú kriminalitu, až po mužov držaných proti ich vôli a bez dokladov v reštauračnej kuchyni. Všetky obete obchodovania majú jedno spoločné: stratu slobody.“ hovorí generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Festival okrem krátkometrážnych filmov zahraničnej produkcie ponúkne v premiére dva nové slovenské filmy: dokumentárny film režisérky Ivice Kúšikovej „Na Boží obraz“, ktorý reflektuje problematiku obchodovania s ľuďmi v regióne V4 a emotívnu snímku „IVAN“, ktorá je posledným zbohom jedného z našich klientov – obetí obchodovania s ľuďmi. Ako je už zvykom, bude priestor aj na diskusiu, a to s prizvanými odborníkmi zo Slovenska i zahraničia. Tému priblížia originálne sprievodné akcie: výstava fotografií obetí obchodovania „Life after Trafficking – Život po vyslobodení“ (na festivale bude jej vernisáž) a kampaň GIFT box Slovakia – Ľudia nie sú na predaj. Na záver bude priestor na neformálny networking a spoločnú reflexiu zážitkov z podujatia.

Špeciálnym hosťom bude tento rok pán Mike Emberson, šéf zariadenia pre obete obchodovania Medaille Trust vo Veľkej Británii, ktorému sú dobre známe prípady Slovákov odchádzajúcich do Veľkej Británie UK za prácou, často podvedených a končiacich v rukách obchodníkov.

„Tento ročník je zameraný zvlášť na príbehy obetí a hodnotu každého ľudského života bez rozdielu. Filmy verne ilustrujú dôsledky vykorisťovania na život obetí ako aj problémy spojené so znovuzískaním ich vlastnej hodnoty a dôstojnosti. Prostredníctvom filmov, fotiek, diskusií chceme priblížiť ich osudy, životy, sny…“ poznamenala koordinátorka preventívnych aktivít projektu STOP obchodovania s ľuďmi, Jana Urbanová.

Podujatie začne 21. októbra 2016 v doobedňajších hodinách pre školy, v rámci ktorého si priblížime fenomén nútenej práce a detskej práce využívanej v textilných a obuvných fabrikách v rámci svetových módnych reťazcov. O 17:00 je program otvorený pre širokú verejnosť. Vďaka unikátnym filmom, fotografiám i vzácnym hosťom sa dozviete skutočné príbehy ľudí, ktorí sa stali tovarom novodobých otrokárov. Uvidíme sa v piatok v Záhrade – centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Vstup je voľný, počet miest je však obmedzený, a preto si rezervujte lístok na stránke www.obchodsludmi.sk/festival/.

Nájdete tu tiež program a viac informácií o festivale i o predchádzajúcich ročníkoch.Festival organizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci so zahraničným partnerom Unchosen, za podpory Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.