SKCH: Finančne podporila tri rodiny, ktoré na Majdane prišli o príbuzných | Slovenská katolícka charita


SKCH: Finančne podporila tri rodiny, ktoré na Majdane prišli o príbuzných

pridal: wp-dev | dátum: 3. marca 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 3. marca 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) finančne podporila tri rodiny, ktoré pri protestoch na Majdane v Kyjeve prišli o príbuzných. Každej rodine SKCH darovala sumu 400 eur a čiastkou 600 eur každú rodinu podporila aj Charita Česká republika.

„Podporili sme rodinu len sedemnásťročného Nazara Vujtoviča a rodinu devätnásťročného Ustyma Holodňuka, ktorí prišli o život počas stretov v Kyjeve. Ich rodičia pri zápase o budúcnosť Ukrajiny prišli o to najcennejšie. Tretia rodina Tkačukovcov prišla o živiteľa rodiny, keďže na Majdane zahynul 39-ročný Igor Tkačuk. Tragédiou je, že všetci zomreli na následky strelných zranení,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Nazar Vujtovič pochádzal z odľahlej dedinky Travneve v Ternopiľskej oblasti. Žil spolu so svojimi rodičmi a bol ich jediným dieťaťom. Bol študentom 3. ročníka vyššej odbornej školy. Ešte v stredu 19. februára bol na prednáškach a večer mal odniesť k autobusu, ktorý išiel do Kyjeva, veci pre kyjevský Majdan. V poslednom okamihu sa niečo zmenilo a Nazar sa rozhodol odísť na Majdan osobne. „Naposledy, keď sme sa s ním rozprávali, bolo sedem hodín večer a veľmi sa ponáhľal na autobus. Strašne chcel ísť do Kyjeva, so sebou si bral historickú helmu. Nikdy na neho nezabudneme,“ povedala jeho spolužiačka. Nazar odišiel do Kyjeva v noci 19. februára a už v ďalší deň, behom nepokojov na námestí, bol chlapec zastrelený strelnou zbraňou.

Rodina Tkačukovcov pochádza z dedinky Mala Kamianka. Otec troch detí Igor sa do protestov na Majdane zapojil v nádeji, že sa pomery na Ukrajine zmenia k lepšiemu. Sám pochádzal zo sociálne slabších pomerov a aj jeho rodina musí čeliť chudobe. O to zložitejší bude ich život po strate živiteľa rodiny. Igora zomrel na Majdane 20. februára, zastrelil ho snajper.

Ustym Holodňuk zomrel vo veku 19 rokov, býval so svojou mamou v meste Zbaraš. Bol členom domobrany a dobrovoľníkom Demokratickej aliancie. Majdanu sa účastnil od novembra 2013. 30. novembra ho špeciálna jednotka Berkut brutálne zbila. Musel sa dať ošetriť a mal 12 štichov na hlave. Hneď, ako sa zo zranení vyliečil, vrátil sa späť na Majdan. 20. februára 2014 bol tiež na Majdane. V čase keď zbieral mŕtvych pri stanici metra Chreščatik, strelil ho snajper do hlavy. Guľka snajpera ho trafila do pravého oka. Kým sa ho podarilo dopraviť do provizórneho zdravotníckeho strediska, už ho nebolo možné zachrániť. Ešte o deviatej ráno toho istého dňa sa Ustym dohodol s otcom, že sa o jedenástej stretnú, no tohto okamžiku sa už nedožil. Otec, bývalý policajt, pri identifikácii svojho syna povedal: „Neviem, či má Janukovič kľačať predo mnou na kolenách, ale viem presne, že má stáť pred medzinárodným tribunálom za to, čo urobil s mojou Ukrajinou a mojím synom.

SKCH pomôže aj dobrovoľníkom jedného z centier, ktoré sa v Kyjeve stará o protestujúcich na Majdane. Ponúkla im, že môžu prísť začiatkom leta na Slovensko na rekondičné pobyty do Vysokých Tatier, kde má Charita svoje zariadenie. Ide o dobrovoľníkov, ktorí už od októbra v suteréne gréckokatolíckeho chrámu pomohli stovkám ľudí, ktorí demonštrovali na Majdane. Pracujú už dlhé týždne vo veľmi náročných a stresujúcich podmienkach a mnohí z nich boli pri zvládaní množstva protestujúcich, ktorí prichádzali do Kyjeva z okolitých regiónov, vystavení aj kritickým situáciám.

SKCH na pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorí sa v dôsledku politickej krízy a následných nepokojov dostali do stavu núdze alebo boli zranení, vyhlásila verejnú zbierku. Podporiť ju, a tým prejaviť solidaritu s ľuďmi na Ukrajine, je možné dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 209.

foto: Jozef Kákoš