SKCH je pripravená pomáhať pri odstraňovaní následkov povodní | Slovenská katolícka charita


SKCH je pripravená pomáhať pri odstraňovaní následkov povodní

pridal: wp-dev | dátum: 5. júna 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 5. júna 2013 – Slovenská katolícka charita je pripravená podieľať sa na odstraňovaní následkov povodní. V súčasnosti pracovníci SKCH monitorujú situáciu a pripravujú humanitárny sklad v Bratislave, v ktorom sú k dispozícii desiatky odvlhčovačov, vysúšače, náradie, čižmy, dezinfekčné a čistiace prostriedky.

„Pripravujeme sa na pomoc ľuďom, ktorým voda spôsobila alebo ešte len spôsobí škody. Do nášho humanitárneho skladu sme doplnili potrebné veci, aby sme vedeli reagovať rovnako ako v prípade ničivých povodní z roku 2010, keď sme pomocnú ruku podali stovkám domácností,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Okrem materiálnej pomoci SKCH pripravila na svojej internetovej stránke www.charita.sk užitočné rady a informácie pre ľudí, ktorým voda spôsobila problémy. Sumarizujeme informácie, aby si občania na našej stránke mohli nájsť užitočné rady ako napríklad, čo robiť po opadnutí vody, ako vysúšať svoje príbytky alebo nahlásiť škodu do poisťovne,“ uviedol humanitárny pracovník SKCH Jozef Kákoš.

SKCH už o svojich možnostiach informovala vedenie obce Devín, kde je momentálne situácia najvážnejšia. „S obcou sme v kontakte. Predbežne sme sa dohodli, že po opadnutí vody pomôžeme s odstraňovaním následkov povodní,“ uviedol Jozef Kákoš. V prípade, že sa situácia zdramatizuje, Charita spustí linku pomoci, na ktorej sa budú môcť občania, ktorým povodne spôsobili škody, dohodnúť napríklad na zapožičaní vysúšačov alebo požiadať o materiálnu pomoc.

SKCH tento rok pomáha rodinám, ktoré zasiahli lokálne povodne v Teranoch a Dudinciach v krupinskom okrese. V roku 2010, kedy Slovensko postihli povodne veľkého rozsahu, Charita rozdala postihnutým domácnostiam 4200 litrov čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, nábytok, náradie a požičala vysúšače niekoľkým stovkám domácností. „Vyše 600 domácnostiam sme vtedy poskytli aj finančnú pomoc z verejnej zbierky,“ uviedol Radovan Gumulák.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Lukáš Melicher