SKCH: Kríza v Sýrii je najhoršia za 20 rokov, pomáhajú aj Slováci | Slovenská katolícka charita


SKCH: Kríza v Sýrii je najhoršia za 20 rokov, pomáhajú aj Slováci

pridal: wp-dev | dátum: 5. augusta 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 5. augusta 2013 – Slovenská katolícka charita poslala na pomoc sýrskym utečencom deväťtisíc eur. Ide o doterajší výnos zbierky, ktorú charita vyhlásila začiatkom apríla. „Po štyroch mesiacoch posielame tritisíc eur Charite Jordánsko a šesťtisíc eur Charite Libanon, ktoré utečencom už niekoľko mesiacov pomáhajú. Ďakujem všetkým darcom a verím, že spolu pomôžeme aj v najbližších mesiacoch ,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Jordánsko aj Libanon čelia neustálemu nárastu počtu utečencov, čo obom krajinám spôsobuje mnohé problémy. Charita Jordánsko aj Charita Libanon preto prostredníctvom svojich projektov pomáhajú utečencom so Sýrie vyrovnať sa so svojou zložitou situáciou. Ich pomoc sa sústredí najmä na zabezpečenie potravy, ubytovania, zdravotnej pomoci, ale aj výučby detí alebo pomoci pri hľadaní práce.

„Poskytujeme primárnu zdravotnú starostlivosť, vyšetrenia, očkovanie a lieky zadarmo. Keďže medziutečencami je veľa úzkosti a stresu, venujeme sa aj psychologickej pomoci,“ hovorí Rania Bteich, ktorá pracuje v jednom z centier, ktoré aj vďaka podpore zo zahraničia prevádzkuje Charita Libanon. Podobnej situácii čelí aj Charita Jordánsko. Jej pracovníci utečencom poskytujú zdravotnú starostlivosť a snažia sa im podať pomocnú ruku pri všetkých problémoch, s ktorými sa stretávajú.

„Našou úlohou je stáť pri nich. Ľuďom nestačí len materiálna pomoc, ale potrebujú aj lásku. Pracovníci charity sa snažia počúvať ich príbehy, pochopiť bolesť a zahojiť následky traumy,“ opisuje situáciu prezident Caritas Libanon P. Simon Faddoul. Dodal, že kríza v Sýrii je jednou z najťažších úloh, akej charita v tomto regióne čelila. „Som však ohromený odolnosťou sýrskych utečencov. Ich statočnosť a odhodlanie dáva nádej a povzbudenie aj nám,“ dodal.

Situácia v násilím zmietanej Sýrii negatívne zasiahla desiatky tisíc ľudí. Od vypuknutia konfliktu v marci 2011 bolo podľa údajov Organizácie spojených národov (OSN) zabitých už viac ako 90-tisíc ľudí. Navyše každý mesiac konfliktu sa toto číslo zvyšuje o päťtisíc ľudí, ktorých životy počas tejto nezmyslenej krízy vyhasnú. Ďalších šesťtisíc ľudí každý deň pred hrozbou smrti či násilia utečie zo svojich domovov. Pomoc podľa OSN potrebovalo už 6,8 milióna Sýrčanov. Konflikt v Sýrii je tak najhoršou svetovou humanitárnou krízou za posledných 20 rokov.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 195. Výnos zbierky SKCH bude použitý na poskytovanie pomoci sýrskym utečenco, ktorí utiekli do Turecka.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Caritas Internationalis