SKCH: Ľuďom bez domova pomôže prvá Charitná aplikácia pre mobilné telefóny | Slovenská katolícka charita


SKCH: Ľuďom bez domova pomôže prvá Charitná aplikácia pre mobilné telefóny

pridal: wp-dev | dátum: 23. decembra 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 23. decembra 2014 – Na Slovensku existuje mnoho zariadení, ktoré sa venujú pomoci ľuďom, ktorí prišli o svoj domov. Slovenská katolícka charita (SKCH) sa rozhodla zozbierať informácie o týchto zariadeniach a poskytnúť ich prostredníctvom aplikácie, ktorú je možné stiahnuť do mobilného telefónu a mať ju kedykoľvek k dispozícii.

„Dávanie peňazí človeku na ulici nie je pre každého rozumná voľba. Radi by sme im pomohli, ale treba zvoliť tú správnu cestu. Pokiaľ môžeme danému núdznemu vysvetliť, kde sa nachádza zariadenie, ktoré ho prichýli, poskytne mu oblečenie, či stravu, prípadne navštíviť takéto zariadenie spolu s ním, dokážeme pomôcť omnoho účelnejšie. Na to, aby sme vôbec vedeli, kam ísť, nám môže pomôcť práve mobilná aplikácia so zoznamom týchto zariadení,“ vysvetlil riaditeľ Diecéznej charity Nitra a organizácie Depaul Slovensko Ing. Mgr. Juraj Barát.

Aplikácia obsahuje zoznam zariadení na Slovensku, ktoré sa venujú pomoci ľuďom bez domova. Nie je určená priamo pre ľudí bez domova, ale tým, ktorí im chcú pomôcť. V aplikácii sa nachádzajú výdajne stravy, oblečenia, ako aj poskytovanie ubytovania, právneho poradenstva a iné služby. Pri každom zariadení sa nachádza jeho adresa, čas a dni, kedy je služba aktívna, či je zadarmo, alebo koľko sa za ňu platí a kontakt na poskytovateľa.

Pre urýchlenie vyhľadávania slúžia kategórie. Zariadenia je možné vyhľadávať podľa mesta, v ktorom sa nachádzajú a podľa typu služby, ktorú poskytujú. Aplikácia je aktuálne k dispozícii pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android. Začiatkom budúceho roka bude pripravená verzia aj pre systémy iOS od spoločnosti Apple. Databáza, ktorá je aktuálne k dispozícii, nie je úplná, avšak už teraz pomôže ľuďom lepšie sa orientovať v poskytovateľoch tohto typu služieb na Slovensku. SKCH chce postupne dopĺňať zariadenia a aktualizovať ich v aplikácii.

Naištalovanie aplikácie vyžaduje pripojenie k internetu, či už mobilnému, alebo cez wifi, no následne je možné používať aplikáciu offline, bez internetového pripojenia. Používanie služby, ako aj jej stiahnutie, je zadarmo a nájdete ju v obchode Google play pod názvom Bez domova. „Sme veľmi radi, že môžeme moderné technológie využívať k zefektívneniu pomoci, aktuálne núdznym bez domova. V období Vianoc cíti mnoho ľudí potrebu pomôcť a obdarovať aj tých, ktorí nemali toľko šťastia, aby trávili sviatky v teple domova a v kruhu rodiny. Aj vďaka aplikácii tak môžu nasmerovať človeka na ulici, alebo zaniesť jedlo, hygienické potreby, či zaplatiť za nocľah človeku bez domova priamo v nocľahárni či útulku“, zakončil generálny sekretár SKCH Mgr. Radovan Gumulák.

Aplikáciu Bez domova pripravila SKCH vďaka nezištnej pomoci svojich spolupracovníkov a dobrovoľníkov.