SKCH: Na podporu obyvateľov Ukrajiny vyzbierala už viac ako 3300 eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Na podporu obyvateľov Ukrajiny vyzbierala už viac ako 3300 eur

pridal: wp-dev | dátum: 16. septembra 2014 | kategória: Aktuality

foto: ilustračné – SKCH, flickr.com

BRATISLAVA. 11. septembra 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyzýva k podpore zbierky pre Ukrajinu, ktorá sa zmieta v hlbokých nepokojoch. Aktuálne správy hovoria o porušovaní mieru, mnoho ľudí sa stále ukrýva v strachu, mimo svojich domovov. Charita Ukrajina, ktorú podporuje aj SKCH, zriadila nové pracovisko, aby mohla týmto ľuďom pomáhať efektívnejšie a rýchlejšie.

„Zamerali sme sa hlavne na Doneckú a Luhanskú oblasť, kde niekoľko tisíc ľudí čelí humanitárnej kríze. Od septembra sme pre nich otvorili v meste Charkov novú pobočku a pokrývame ich základné potreby ako jedlo, hygienu, oblečenie, ohrievače a pitnú vodu,“ vysvetľuje Nadiya Chorna-Bokhniak z Charity Ukrajina. SKCH pomôže Ukrajinskej Charite aj z výťažku verejnej zbierky, v ktorej sa doteraz vyzbieralo viac ako 3300 eur. Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 217 (účet vo forme IBAN: SK46 7500 0000 0040 0805 8424), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina.

Charita Ukrajina plánuje v blízkej dobe niekoľko aktivít. Nakoľko niektoré štatistiky hovoria až o 400-tisíc ľuďoch, ktorí museli opustiť svoje domovy, pomoc Charity je mimoriadne dôležitá. Aktivity majú rôzne zameranie, cez pokrývanie základných potrieb a sociálnu, právnu a psychologickú pomoc, až po budovanie kapacít v postihnutej oblasti. Okrem toho vymení do začiatku zimy rozbité okná na domoch 4-tisíc obyvateľov mesta Slovjansk a okolitých obcí, neskôr aj okná na piatich školách a škôlkach.

„Nakoľko nevieme, ako dlho sa bude vojnový konflikt predlžovať a kedy sa život obyvateľov Ukrajiny stabilizuje, chceme podať pomocnú ruku ľuďom, ktorých táto situácia najviac zasiahla. Mnoho ľudí nemá zabezpečené ani základné životné potreby a musíme myslieť aj na prichádzajúcu zimu, keďže mnoho príbytkov a budov je zničených či poškodených,“ informoval generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák .

SKCH sa zaujímala o situáciu na Ukrajine už počas nepokojov na Majdane, kedy podporila tri rodiny, ktorých členovia kvôli nepokojom zahynuli. Neskôr vyslala tím odborníkov, ktorí viedli na Ukrajine psychosociálne školenia. Nakoľko sú sociálne podmienky pre mnohých ľudí na Ukrajine dlhodobo kritické, SKCH rozvíjala spoluprácu s charitnými partnermi ešte pred konfliktom. V minulom roku podporila liečebno-rehabilitačnú farmu Kovčeh, kde pomáhajú mentálne a fyzicky postihnutým prostredníctvom hypoterapie a spustila na Ukrajine aj svoj projekt Adopcia na diaľku®, cez ktorý pomáha znevýhodneným a chudobným deťom.