SKCH na pomoc Balkánu vyzbierala už viac ako 15-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH na pomoc Balkánu vyzbierala už viac ako 15-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 29. mája 2014 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Internationalis

BRATISLAVA. 29. mája 2014 – Na pomoc obyvateľom Srbska a Bosny a Hercegoviny, ktorých v polovici mája zasiahli ničivé povodne, Slovenská katolícka charita (SKCH) vyzbierala už viac ako 15-tisíc eur. Okrem finančnej zbierky sa mnoho ľudí zapojilo aj do materiálnej zbierky. Charita totiž na celom Slovensku vytvorila 39 centier, ktoré od ľudí, farností, spoločenstiev a podnikateľov zbierajú potrebné veci.

„Verejnosť zareagovala na našu prosbu o pomoc desaťtisícom rodín na Balkáne, za čo sme veľmi vďační. Ľudia nosia do našich centier balíčky pomoci zložené napríklad z drogérie, čistiacich prostriedkov či trvanlivých potravín a množstvo Slovákov prispelo aj finančne,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že partneri SKCH Caritas Bosna a Hercegovina a Caritas Srbsko už druhý týždeň pomáhajú zaplaveným rodinám a poskytujú im teplé jedlo, balíčky potravín, pitnú vodu, oblečenie a hygienické a čistiace potreby. „Materiálnu zbierku sme vyhlásili do 5. júna, následne všetky veci zvezieme do centrálneho skladu v blízkosti Bratislavy, dokúpime čo je potrebné a našim partnerom pošleme kamión s humanitárnou pomocou,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

Ľudia v Bosne a Srbsku sa pomaly vracajú do svojich domovov, začínajú s čistením, odstraňovaním nánosov blata a najmä s dezinfekciou, pretože v oblasti je zvýšené riziko šírenia chorôb. V niektorých oblastiach je stále problém s dodávkami vody a elektriny a mnoho rodín sa už do svojich domov nebude môcť vrátiť. „Sieť Caritas Europa, ktorá združuje európske národné charity robí všetko preto, aby sme pomohli čo najviac ľuďom nie len v prvej fáze pri odstraňovaní následkov, ale aj následne pri obnove obydlí, poľnohospodárstva a hospodárstva,“ uviedol Radovan Gumulák. Dodal, že SKCH už po prvých informáciách o rozsahu povodní poslala svojim partnerom na Balkáne päťtisíc eur.

Finančnú zbierku SKCH je možno podporiť aj naďalej ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Prispieť sa dá aj zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POVODNE na číslo 877. Jej cena je 2 eurá. Do materiálne zbierky je možné zapojiť sa v každom kraji, zoznam centier s kontaktnými údajmi na miestnych koordinátorov aj zoznam potrebných vecí je dostupný TU.