SKCH: Na pomoc sýrskym utečencom darovali ľudia na Slovensku viac ako 8000 eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Na pomoc sýrskym utečencom darovali ľudia na Slovensku viac ako 8000 eur

pridal: wp-dev | dátum: 20. mája 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 20. mája 2013– Na pomoc obyvateľom Sýrie, ktorí boli pre dlhotrvajúci vojenský konflikt nútení utiecť zo svojich domovov, venovali ľudia na Slovenku doteraz 8 351 eur. Taký je predbežný výnos zbierky, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila v polovici apríla.

Snažíme sa zmierniť následky konfliktu.Výnos zbierky zašleme našim partnerským organizáciám Caritas Lebanon a Caritas Jordan. Tie pomáhajú sýrskym utečencom, ktorí pre vojnový konflikt prišli o všetko a museli opustiť svoju krajinu,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Dodal, že finančne podporiť zbierku je možné aj naďalej ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 195.

Caritas Lebanon bola jednou z prvých organizácií, ktoré sa angažovali v hraničných oblastiach so Sýriou a snažili sa čo najviac pomôcť sýrskym utečencom. V spolupráci s UNICEF a UNHCR im poskytli oblečenie, jedlo a prikrývky. Caritas Lebanon utečencom poskytuje aj lekársku pomoc a lieky prostredníctvom mobilných kliník a deťom, ktoré konflikt traumatizuje najviac, sa snaží pomôcť vzdelávacími programami.

Caritas Jordan podporuje vysídlených Sýrčanov už od decembra 2011. Pomáha najmä v oblastiach Mafraq a Zarqa, kde charitný tím distribuoval deky, ohrievače, posteľnú bielizeň, uteráky, plastové podložky, matrace, kanistre či vankúše. Rodinám utečencov Caritas Jordan pomáha napríklad aj distribúciou školských pomôcok, hygienických súprav a potravín.

Počet utečencov každým dňom rastie. Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) je v krajine vnútorne premiestnených asi 4,5 milióna ľudí, ktorí nevyhnutne potrebujú pomoc. Ďalších 1,5 milióna obyvateľov Sýrie pred bojmi utieklo za hranice najmä do Iraku, Egypta, Turecka a najviac ľudí do Libanonu a Jordánska. OSN odhaduje, že občianska vojna v Sýrii si vyžiadala už viac ako 80-tisíc obetí, pričom v skutočnosti môže ísť ešte o vyššie číslo.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Caritas Internationalis