SKCH: Na Spoločnej púti SKCH v Šaštíne sa stretne viac ako 570 zamestnancov a dobrovoľníkov Charity | Slovenská katolícka charita


SKCH: Na Spoločnej púti SKCH v Šaštíne sa stretne viac ako 570 zamestnancov a dobrovoľníkov Charity

pridal: wp-dev | dátum: 30. septembra 2014 | kategória: Aktuality

Foto: archív SKCH

BRATISLAVA. 30. septembra 2014 – Viac ako 570 zamestnancov, dobrovoľníkov, klientov a podporovateľov Slovenskej katolíckej charity (SKCH) z celého Slovenska sa stretne v piatok 3. októbra naSpoločnej púti SKCH. Púť sa začne slávnostnou svätou omšou v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach, ktorú bude celebrovať spišský diecézny biskup a prezident SKCH Mons. Štefan Sečka a koncelebrovať bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Púť organizuje SKCH v spolupráci s Bratislavskou arcidiecéznou charitou.

„Púť je každoročne príjemným stretnutím našej veľkej charitnej rodiny. Umožňuje nám spoločne poďakovať za uplynulý rok, vzájomne sa povzbudiť pri našej práci, ktorá je mnohokrát náročná a navzájom sa inšpirovať. Tento rok, ktorý je Rokom Sedembolestnej Panny Márie, chceme rozjímať nad životom Panny Márie, nad jej bolesťami, s ktorými sa stretávame aj v našich životoch a pri práci s našimi klientmi,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Po svätej omši bude nasledovať adorácia za potreby SKCH, umelecko-duchovné pásmo „Kytica pre Sedembolestnú“ a program „Mosty vďaky“ spojený s oceňovaním pracovníkov jednotlivých arcidiecéznych a diecéznych charít a krátkymi svedectvami.

Každoročná púť je súčasťou osláv obnovenia činnosti SKCH na Slovensku po roku 1989. Slovenská katolícka charita vznikla v roku 1927, kedy do svojich rúk prevzala materiálnu, zdravotnú a kultúrno-vzdelávaciu pomoc tým najbiednejším. V 50-tych rokoch však štát pozastavil jej činnosť a dovolil len spravovanie charitných domovov, kde boli sústredení a zároveň pod kontrolou starí a chorí kňazi a rehoľné sestry zo zatvorených a rozpustených kláštorov. Po roku 1989 sa mohla Charita opäť vrátiť k svojmu pôvodnému poslaniu, a tak začiatkom roku 1991 sa začala vytvárať jej štruktúra. V súčasnosti tvorí SKCH desať diecéznych a arcidiecéznych charít a Sekretariát SKCH. V SKCH pracuje takmer 1 200 zamestnancov a pomáha jej aj 1 000 dobrovoľníkov. Ročne Charita poskytne pomoc viac ako 25-tisíc ľuďom v núdzi v takmer 250 zariadeniach zdravotníckych a sociálnych služieb na celom Slovensku.