SKCH: Obciam postihnutých povodňami ponúka materiálnu pomoc | Slovenská katolícka charita


SKCH: Obciam postihnutých povodňami ponúka materiálnu pomoc

pridal: wp-dev | dátum: 16. mája 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 16. mája 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) reaguje na aktuálne dianie na Slovensku a spolu s diecéznymi a arcidiecéznymi charitami ponúka zaplaveným obciam pomoc pri odstraňovaní následkov. Už v minulosti bola charita zapojená do rovnakých aktivít, a tak je tento krát vybavená väčším množstvom humanitárneho materiálu a vybavenia na zmierňovanie škôd, ktoré povodne spôsobili.

Silný dážď rozvodnil rieky a potoky, ktoré zaplavili severné a východné časti Slovenska. Niekoľko ciest je uzavretých a zrušili sa aj pravidelné spoje. Aktuálne hladiny klesajú, avšak zanechávajú za sebou ničivé následky. „Sme pripravení pomôcť ľuďom, ktorí sa stali obeťami povodní. V prvotnej fáze im budeme bezplatne zapožičiavať vysúšače a odvlhčovače a takisto bezplatne poskytovať pracovné náradie a čistiace prostriedky. Do pomoci sa zapojila tak centrálna charita, ako aj oblastné charity v rôznych častiach Slovenska. Veríme, že vďaka lepšej pripravenosti a vybaveniu môžeme pri tohtoročných povodniach pomôcť čo najväčšiemu počtu zasiahnutých obcí,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

V priebehu niekoľkých dní voda a silný vietor zasiahli životy mnohých ľudí. Rozvodnené potoky a rieky pretiekli cez ulice a vytopili domy i areály firiem. V rizikových oblastiach boli evakuované celé rodiny a úrady neodporúčajú jazdiť autom. Budovy sú poškodené nielen vodou, ale aj popadanými stromami, ktoré spadli pod mohutným tlakom vetra. SKCH preto povzbudzuje všetkých zasiahnutých, aby sa obrátili na charitu, ktorá im poskytuje bezplatnú pomoc. Obrátiť sa môžu na SKCH a diecézne a arcidiecézne charity, ktoré aktuálne zisťujú situáciu a potreby v zasiahnutých oblastiach. Na stránke www.charita.sk si domácnosti môžu nájsť aj pokyny týkajúce sa čistenia a dezinfekcie v domoch a bytoch, pokyny na čistenie a dezinfekciu zdrojov pitnej vody a žúmp ako aj ďalšie užitočné rady.

Kontakt na koordinátora povodní:

Mariana Istoňová

mobil: 0903 982 136

email: istonova@charita.sk

Užitočné materiály na stiahnutie:

Manuál: Môj dom bol vytopený
Dezinfekcia_žúmp_a_živočíšneho_odpadu
Práva_a_povinnosti_zamestnanca
Riziko_prenosných_ochorení_počas_povodní
Základné_hygienické_požiadavky_na_ochranu_zdravia_po_záplavách
Zásady_čistenia_a_dezinfekcie_šatstva_a_bielizne
Zásady_čistenia_a_dezinfekcie_v_domoch_a_bytoch
Zásady_používania_zaplavených_potravín
Zásady_pre_používanie_vysúšačov