SKCH: Odovzdala humanitárnu pomoc svojim partnerom v Bosne a Srbsku | Slovenská katolícka charita


SKCH: Odovzdala humanitárnu pomoc svojim partnerom v Bosne a Srbsku

pridal: wp-dev | dátum: 16. júna 2014 | kategória: Aktuality

SARAJEVO, Bosna a Hercegovina. 15. júna 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) už odovzdala celú zásielku materiálnej pomoci pre rodiny v Bosne a Hercegovine a Srbsku, ktoré v polovici mája zasiahli ničivé povodne. Prvú časť humanitárnej pomoci SKCH odovzdala svojmu partnerovi Charite Valjevo v srbskom meste Valjevo vo štvrtok, zvyšok pomoci sa Charite podarilo odovzdať v sobotu Charite Sarajevo v meste Odžak na severe Bosny a Hercegoviny.

„Väčšiu časť pomoci sme na Slovensku vyzbierali od ľudí vďaka spolupráci s arcidiecéznymi a diecéznymi charitami v 40 centrách, ktoré sme vytvorili. Hodnota celej humanitárnej pomoci presiahla 30-tisíc eur, čo predstavuje približne 17 ton dezinfekčných a čistiacich prostriedkov, potravín, osobnej hygieny, detských plienok, detskej výživy a vody,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Povodne zasiahli obe krajiny náhle, takže miestni ľudia nemali dostatok času na to, aby ochránili svoj majetok a obydlia. V zaplavených oblastiach boli poškodené nielen domy, ale ľudia prišli aj o úrodu a celé hospodárstva. Pod vodou sa ocitli aj celé firmy, ktoré aktuálne riešia svoju existenciu. Pre Srbsko, ako i Bosnu a Hercegovinu bude potrebná nielen prvotná pomoc, ktorú SKCH aktuálne na Balkán doručila, ale aj ďalšie fázy obnovy života a ekonomiky krajín.

Mnohým ľuďom sa už podarilo zo svojich domov odstrániť nánosy bahna a vodu, teraz preto potrebujú nové vybavenie a nábytok. „Riešime aj situáciu rodín, ktorých domy boli úplne zničené, a preto sa nemajú kam vrátiť. Sme preto veľmi vďační za každú pomoc, ktorej sa nám dostáva, keďže situácia, v ktorej sme sa ocitli je nad naše sily,“ povedal Nikola Čače z Charity Sarajevo.

SKCH preto aj naďalej pokračuje vo finančnej zbierke a bude hľadať cesty, ako pomôcť aj v nasledovnom období. Zbierku je možné podporiť finančným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213, odoslaním darcovskej sms v tvare DMS POVODNE na číslo 877, ktorej cena je 2 eurá alebo priamo na stránke www.charita.sk/povodne.