SKCH organizuje materiálnu zbierku na pomoc zaplavenému Balkánu | Slovenská katolícka charita


SKCH organizuje materiálnu zbierku na pomoc zaplavenému Balkánu

pridal: wp-dev | dátum: 22. mája 2014 | kategória: Aktuality

foto: Lukáš Melicher

BRATISLAVA. 22. mája 2014 – Keďže Balkán zasiahli povodne, ktoré boli jedny z najničivejších v histórii, Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila popri finančnej zbierke aj materiálnu zbierku na pomoc poškodeným rodinám v Bosne a Hercegovine a v Srbsku. Na celom Slovensku SKCH v spolupráci s arcidiecéznymi a diecéznymi charitami vytvorila sieť 32 centier, ktoré budú od ľudí prijímať napríklad čistiace a dezinfekčné prostriedky a vybrané potraviny. Zbierka potrvá od dnes do 5. júna 2014, následne materiálnu pomoc SKCH prepraví do Bosny a Hercegoviny a Srbska.

Naši partneri situáciu označili ako najväčšiu krízu, s ktorou sa stretli od skončenia vojny v deväťdesiatych rokoch. Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina sa preto s vypätím všetkých síl snažia podať pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Pomôcť im v tejto zložitej skúške považujeme za našu povinnosť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Do charitných centier môžu rodiny, ale aj firmy, farnosti a iné spoločenstvá priniesť balíčky trvanlivých potravín, ktoré nevyžadujú chladenie, hygienické potreby, čistiace a dezinfekčné potreby, stravu pre dojčatá, plienky, nové detské oblečenie, novú posteľnú a spodnú bielizeň. „Iné oblečenie a materiálnu pomoc nemôžeme zbierať, preto prosíme ľudí, aby si na našej stránke www.charita.sk/povodne pozreli zoznam potrebných vecí a iné veci nenosili, pretože ich nebudeme môcť prijať,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

Okrem toho môže verejnosť podporiť finančnú zbierku, ktorú SKCH vyhlásila, a to ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Podporiť zbierku je možné aj zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POVODNE na číslo 877. Jej cena je 2 eurá. Výnos zbierky SKCH použije na podporu rodín, ktoré veľká voda obrala o majetok a na odstraňovanie následkov povodní v spolupráci s partnerskými organizáciami Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina.

Zoznam centier s kontaktnými údajmi na miestnych koordinátorov je dostupný na internetovej stránke www.charita.sk/povodne. Centrá sú v Bratislave (tri centrá), Nitre, Žiline, Prešove, Svidníku, Martine, Čadci, Lučenci, Rožňave, Brezne, Sačurove, Námestove, Dolnom Kubíne, Ružomberku, Spišskej Novej Vsi (dve centrá), Spišskom Štiavniku, Liptovskom Mikuláši, Trstenej, Košiciach (tri centrá), Trnave, Gelnici, Kokave nad Rimavicou, Brezne, Lučenci, Divíne, Fiľakove, Trebišove. Ďalšie centrá postupne pribúdajú.

Viac info TU.