Na Majdane je stále veľa ľudí, preto aj dobrovoľníci v centre majú stále čo robiť. Foto: Jozef Kákoš
BRATISLAVA/KYJEV. 28. februára 2014 – Ukrajinskí dobrovoľníci jedného z centier, ktoré sa v Kyjeve stará o protestujúcich na Majdane, môžu prísť začiatkom leta na Slovensko. Slovenská katolícka charita (SKCH) im ponúkla rekondičné pobyty vo svojom Charitnom domove v Dolnom Smokovci. Ide o dobrovoľníkov, ktorí už od októbra v suteréne gréckokatolíckeho chrámu pomohli stovkám ľudí, ktorí demonštrovali na Majdane. Pracujú už dlhé týždne vo veľmi náročných a stresujúcich podmienkach a mnohí z nich boli pri zvládaní množstva protestujúcich, ktorí prichádzali do Kyjeva z okolitých regiónov, vystavení aj kritickým situáciám. Pobyty SKCH pripravuje v spolupráci s Charitou Česká republika.
„Jedná sa približne o 25 ľudí, mladých chlapcov a dievčat väčšinou vo veku od 20 do 30 rokov. Do dnešného dňa odpracovali mnohokrát pod obrovským tlakom už okolo 10-tisíc hodín, čo na jedného dobrovoľníka vychádza viac ako 500 hodín. Rozhodli sme sa preto spolu s našim partnerom Charita Česká republika, že im poskytneme naše zariadenia, aby si mohli po svojej obetavej práci u nás oddýchnuť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Charita pre nich pripraví program a zabezpečí im aj rehabilitačné a liečebné procedúry.
Títo mladí ľudia začali prevádzkovať centrum na pomoc protestujúcim už od začiatku protestov, teda od konca októbra 2013. Protestujúcim, ktorí boli zranení a rodinám tých, ktorí počas protestov zomreli, pomáha v súčasnosti už viacero organizácií. No dobrovoľníkom zabezpečujúcim podporu a starostlivosť sa zatiaľ nik nevenuje. „Centrum funguje 24 hodín denne. Ľudia sem môžu kedykoľvek prísť, môžu sa tu vyspať, najesť, nechať sa ošetriť a dostanú čisté teplé oblečenie a deky. Všetky tieto služby zabezpečuje dobrovoľnícky tím, ktorý je už po troch mesiacoch protestov viditeľne unavený,“ uviedol humanitárny pracovník SKCH Jozef Kákoš, ktorý je práve v Kyjeve.
Keďže ľudia z Majdanu zrejme neodídu až do volieb, ktoré budú 25. mája 2014, centrum by malo fungovať aj naďalej. „Predbežne sme s prezidentom Caritas Ukraine dohodnutí, že urobíme všetko pre to, aby sme ich mohli prijať, všetko však bude záležať od situácie v Kyjeve,“ doplnil Radovan Gumulák.
Partner SKCH Caritas Ukraine momentálne pomáha ľuďom, ktorí boli počas protestov zranení a rodinám pozostalých, ktorí zomreli počas protestov. „Momentálne končí potreba akútnej pomoci, preto sa už chcú sústrediť na dlhodobú pomoc. Charita sa spojila s pätnástimi ukrajinskými neziskovými organizáciami a spolu sa snažia vyhľadať všetkých, ktorí potrebujú ich pomoc,“ uviedol Jozef Kákoš.
Ďalšou možnosťou ako by SKCH mohla pomôcť, je vyslať na Ukrajinu odborníkov na psychologickú intervenciu a riešenie postraumatického šoku. „Potrebovali by špecialistov, ktorí by na základe svojich skúsenosti pomohli zabezpečovať primeranú a efektívnu odbornú pomoc poškodeným a vyškolili psychológov ukrajinskej charity, ako majú v týchto prípadoch postupovať. S našimi slovenskými partnermi hľadáme riešenie, ako pomôcť aj v tejto oblasti,“ uviedol Radovan Gumulák.