SKCH: Pomoc utečencom mieri do Grécka | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pomoc utečencom mieri do Grécka

pridal: wp-dev | dátum: 8. novembra 2016 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 7. november 2016 – Iniciatíva Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave za pomoci Diecézní charity Brno a Slovenskej katolíckej charity (SKCH) ako aj individuálnych darcov, prinesie do utečeneckých táborov na severe Grécka niekoľko ton zimného oblečenia, ponožiek a zdravotníckeho materiálu.

Utečenecká kríza okrem úpornej snahy dosiahnuť nový život v krajinách západnej Európy priniesla so sebou aj vznik viacerých utečeneckých táborov. Tieto sa postupne vytvorili nielen v oblasti Blízkeho východu, či Turecka, ale aj na území viacerých členských štátov Európskej únie. Tropic team Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave poskytuje v dvoch táboroch na území Grécka zdravotnú starostlivosť od mája 2016. Zameriavajú sa na tábor v meste Alexandria a tábor v obci Ag. Varvara neďaleko mesta Veria. V tábore Ag. Varvara sú utečenci ubytovaní v budovách, v ktorých má spravidla jedna rodina k dispozícii jednu miestnosť, pričom kapacita je zhruba 400 osôb. Utečenecký tábor v Alexandrii má kapacitu 1200 osôb, ale utečenci tu zatiaľ bývajú v stanoch, keďže až a v mesiaci november sa očakáva dobudovanie tábora kontajnermi.

Nevyhovujúce ubytovanie, nedostatočný prístup k vode, nedostatok oblečenia, beznádej, celá táto osobná skúsenosť pracovníkov Tropic teamu bola impulzom k tomu, aby hneď po návrate na Slovensko oslovili viacerých partnerov, medzi nimi aj SKCH, s prosbou o pomoc. Cieľom bolo naplniť jeden kamión humanitárnym materiálom, ktorý by výrazne pomohol ľuďom v tábore prežiť obdobie zimných mesiacov, kedy tu teplota v noci klesá aj pod nulu.

„V rámci spolupráce a koordinácie pomoci pre utečenecké tábory v Grécku sme poskytli viac ako 4800 párov ponožiek rôznych veľkostí, ktoré sú aj z našej skúsenosti z pomoci utečencom v Slovinsku, nedostatkovým tovarom. Verím, že sa postupne situácia aj v týchto táboroch bude zlepšovať,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Aktuálne sa humanitárny materiál od partnerských organizácií sústreďuje a pripravuje na nakládku v Bratislave, pričom ešte v tomto týždni bude transportovaný najkratšou trasou priamo na sever Grécka.