SKCH: Pomôže v Srbsku a Bosne ďalším 221 rodinám zasiahnutým povodňami | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pomôže v Srbsku a Bosne ďalším 221 rodinám zasiahnutým povodňami

pridal: wp-dev | dátum: 22. júla 2014 | kategória: Aktuality

foto: Charita Srbsko

BRATISLAVA. 22. júla 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) podporí sumou 30-tisíc eur 221 rodín, ktoré v Bosne a Hercegovine a v Srbsku zasiahli v máji tohto roku ničivé povodne. Pôjde o tri projekty, vďaka ktorým partnerské charity v oboch krajinách pomôžu pri obnove domov a hospodárstiev, ale aj pri dezinfekcií a deratizácií zaplavených oblastí.

„Každý z projektov podporíme sumou 10-tisíc eur. Pôjde o jeden projekt v Bosne a Hercegovine a dva Srbsku. S našimi partnermi Charitou Srbsko a Charitnou Bosna a Hercegovina sme sa snažili vybrať také oblasti, aby sme pomocnú ruku podali čo najviac ľuďom,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

SKCH v Srbsku podporí projekt Charity Valjevo zameraný na dezinfekciu a deratizáciu v obciach Divci, Lukavac, Valjevska Loznica, Klanica a Veselinovići. „Spolu až 105 domácnostiam pomôžme vyhubiť hlodavcov a komárov, ktorí im spôsobujú obrovské problémy,“ uviedla koordinátorka pomoci Mariana Ištoňová.

V Bosne Charita pomôže rodinám v obciach Kopanice, Vidovice, Ostra Luka – Bok a Prud pri obnove ich hospodárstiev. Keďže obrovské povodne úplne zničili veľkú časť úrodnej pôdy a tieto rodiny prišli o celé hospodárstva, vďaka projektu SKCH v spolupráci s Charitou Vrhbosanske nadbiskupije zabezpečí 110 rodinám nákup poľnohospodárskych zvierat a krmiva. Cieľom projektu je podporiť rodiny, ktoré sa živili poľnohospodárstvom a chovom zvierať, aby začali opäť hospodáriť.

Ďalší projekt v Srbsku, ktorý bude podporený, je v regióne Depostovac v obci Resavica. Pôjde o príspevok 10-tisíc eur pre šesť rodín, vďaka ktorému si môžu nakúpiť stavebný materiál alebo nové vybavenie domácností. „Vyberali sme rodiny s deťmi, viacgeneračné rodiny alebo rodiny s nízkym prijímam, pre ktoré je vzniknutá situácia naozaj veľmi zložitá a sami by ju nezvládli,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

SKCH v Srbsku a Bosne pomáhala aj v júni, keď odovzdala v srbskom meste Valjevo a bosniackom meste Odžak humanitárnu pomoc v hodnote viac ako 30-tisíc eur. Išlo o zásielku potravín, vody, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, plienok a stravy pre deti. Ešte v máji, len pár dní po povodniach, SKCH zaslala 5000 eur na Charite Srbsko a Charite Bosna a Hercegovina, aby mohli začať s odstraňovaním následkov povodní.

Verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Balkánu je možné podporiť aj naďalej finančným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213, odoslaním darcovskej sms v tvare DMS POVODNE na číslo 877, ktorej cena je 2 eurá alebo priamo na stránke www.charita.sk.