SKCH: Pomôžte nevyliečiteľne chorým ľuďom dožiť dôstojne a bez bolestí | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pomôžte nevyliečiteľne chorým ľuďom dožiť dôstojne a bez bolestí

pridal: charita | dátum: 5. novembra 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 1. november 2013 – Hospicovú starostlivosť si dnes nemôže dovoliť každý. Zdravotné poisťovne totiž hradia len približne 60 percent nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytovanú v hospicoch. Zvyšok musí zaplatiť pacient alebo jeho blízka rodina, stáva sa však, že si to nemôžu dovoliť. Slovenská katolícka charita (SKCH) preto vyhlásila verejnú zbierku Blízko pri človeku – pomáhame žiť až do konca a snaží sa vyzbierať financie na podporu jej hospicov. Zbierka potrvá od 1. novembra do 31. januára 2014.

Aby sme mohli prijímať aj pacientov bez príjmu alebo s nízkym príjmom, ktorí nemajú dosť peňazí na úhradu doplatku hospicovej starostlivosti, snažíme sa vyzbierať financie prostredníctvom verejnej zbierky. Z týchto peňazí hradíme náklady za pacientov, ktoré odmieta zaplatiť zdravotná poisťovňa. Štedrých ľudí preto prosím, aby našu zbierku podporili a pomohli tak nevyliečiteľne chorým ľuďom v pokoji dožiť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Charita poskytuje hospicovú a paliatívnu starostlivosť pre nevyliečiteľne chorých pacientov v terminálnom štádiu života v troch rezidenčných hospicoch, 11 mobilných hospicoch a prostredníctvom 22 staníc domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Zbierku je možné podporiť ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 0176875345/0900 v SLSP, variabilný symbol 202 alebo zaslaním sms správy v znení DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena DMS je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent.

Hospicová starostlivosť zaručuje nevyliečiteľne chorým ľuďom, že nebudú trpieť neznesiteľnými bolesťami, za každých okolností bude zachovaná ich ľudská dôstojnosť a v posledných chvíľach nezostanú sami. „Najčastejšie ide o pacientov v pokročilom štádiu onkologického ochorenia, ktorí sú v terminálnom štádiu a doterajšia liečba zlyhala. Starostlivosť o takých to pacientov v domácnosti je náročná a vyžaduje si často 24-hodinovú službu. Preto sa príbuzní často rozhodnú umiestniť takéhoto člena rodiny v hospici, kde liečebné postupy vedú k zmierneniu bolesti a iných nepríjemných prejavov chorôb,“ povedal Radovan Gumulák.

Prostredníctvom kampane Blízko pri človeku – pomáhame žiť až do konca chce SKCH okrem finančnej zbierky aj zvyšovať povedomie verejnosti na Slovensku o potrebe pomoci a solidarity s nevyliečiteľne chorými ľuďmi v terminálnom štádiu života, ktorí potrebujú hospicovú starostlivosť. „Neustále sa tiež snažíme zvýšiť tlak na zdravotné poisťovne, ktoré stále nepreplácajú náklady v hospicoch v plnej výške,“ dodal Radovan Gumulák. Na stránkewww.charita.sk budú preto počas trvania zbierky pribúdať informácie o hospicovej starostlivosti.