SKCH: Posiela na pomoc sýrskym utečencom ďalších 10-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Posiela na pomoc sýrskym utečencom ďalších 10-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 20. februára 2014 | kategória: Aktuality

13. februára 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyčlenila na pomoc sýrskym utečencom ďalších 10-tisíc eur. Peniaze poslala svojej partnerskej organizácii Charite Libanon, ktorá od vypuknutia konfliktu pomáha tisíckam utečencov, ktorí zo Sýrie ušli do Libanonu.

Zimné mesiace sú pre utečencov najťažšie, preto sme na humanitárnu pomoc vyčlenili ďalší balík financií.Členovia medzinárodnej siete Caritas Internationalis, do ktorej patrí aj Slovenská katolícka charita spolu pomohli už viac ako 320-tisíc Sýrčanom v regióne. Išlo najmä o zabezpečenie jedla, zdravotnej starostlivosti, vzdelania, práce, prístreškov a oblečenia. Najsmutnejšie je, že tri štvrtiny týchto utečencov sú ženy a deti,“ vysvetlil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Charita na pomoc sýrskym utečencom doteraz poslala už 29-tisíc eur. Ešte v roku 2013 podporila aktivity Charity Libanon sumou 16-tisíc eur a projekt Charity Jordánsko sumou tritisíc eur. Obe krajiny totiž podobne ako Turecko, Irak a Jordánsko čelia veľkému prílivu utečencov.

Toto je najväčšia humanitárna katastrofa 21. storočia a my urgentne potrebujeme mier nielen kvôli Sýrii, ale aj kvôli susedným krajinám,“ povedal prezident Charity Libanon Simon Faddoul. Dodal, že medzinárodná sieť Caritas Internationalis sa pre utečencov snaží urobiť maximum. Napríklad za posledné dva mesiace minulého roka Charita Libanon poskytla 2721 sýrskym utečencom zdravotnícke služby na jej troch mobilných klinikách, rozdala 3287 potravinových balíkov, 5462 hygienických súprav, 5941 zimných prikrývok, 3618 matracov a 1484 kuchynských súprav.

Vojnový konflikt sa najviac dotýka detí. Najmenej 3 milióny sýrskych detí prestalo chodiť do školy. Stratili mesiace, ak nie aj roky, vzdelania. Stáva sa z nich stratená sýrska generácia,“ uviedol Radovan Gumulák a dodal, že je preto dôležité, že Charita utečencom poskytuje aj vzdelanie. Príkladom je len 15-ročná Shaymaa’ Adileh, ktorej rodina utiekla do Jordánska v máji 2013. „Chodenie do školy v centre prevádzkovanom charitou mi prinieslo nádej, že stále je tu niečo užitočné, kvôli čomu sa oplatí žiť,“ hovorí. Deti sa učia angličtinu, arabčinu a matematiku.

Shaymaa’ Adileh je jednou z viac ako milióna mladých ľudí, ktorí Sýriu opustili kvôli občianskej vojne. Väčšina z nich čelí trpkej realite hladu a chorôb. Mnohých trápia nočné mory, kvôli násiliu, ktorého boli svedkami. „Učíme sa ako používať kreslenie a maľbu, aby sme vyjadrili čo a ako cítime. Vďaka charite,“ uzatvára Shaymaa.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu

4008058424/7500 v ČSOB,

variabilný symbol je 195.


Foto: Caritas Internationalis