SKCH: Poskytla pomoc presídleným rodinám na západe Ukrajiny | Slovenská katolícka charita


SKCH: Poskytla pomoc presídleným rodinám na západe Ukrajiny

pridal: wp-dev | dátum: 13. mája 2015 | kategória: Aktuality

foto: SKCH

BRATISLAVA. 13. mája 2015 – Slovenská katolícka charita (SKCH) poskytla presídlencom na západe Ukrajiny pomoc vo forme drogérie, detskej stravy, plienok, či drobných elektrospotrebičov a oblečenia. Celková suma doručenej pomoci predstavovala vyše 3 000 eur. Mnoho rodín, ktoré utiekli z vojnovej oblasti na východe Ukrajine, žije aktuálne v provizórnych podmienkach a je odkázaných na pomoc štátu, príbuzných, dobrodincov či neziskových organizácií.

Iba za jeden rok, od apríla 2014 do apríla 2015, vzrástol počet vnútorne presídlených obyvateľov na Ukrajine zo 17-tisíc na 1,2 milióna. Okrem nich približne 2 milióny obyvateľov čelí krízovým situáciám blízko vojnovej línie z oboch strán. Podľa informácií z OCHA sa Ukrajina zaradila ako krajina s ôsmim najväčším počtom vnútorných presídlencov, no financovanie tejto humanitárnej krízy je najmenej pokryté.

„Pani Viktória z Donecka utiekla so štyrmi deťmi až do Užhorodu, na opačný koniec krajiny. Teraz žije v prenajatom byte, v meste takmer nikoho nepozná, nemá prácu. Nájom jej pomáha platiť miestny podnikateľ. Takýchto rodín je na Ukrajine dnes mnoho,“ vysvetľuje ukrajinská dobrovoľníčka, ktorá pomáha presídlencom a raneným vojakom.

Presídlenie značného počtu obyvateľov z východu na západ Ukrajiny nie je ľahký proces. Pre presídlencov je náročné existovať na neznámom mieste. V Hoteli Zakarpatya v Užhorode býva niekoľko desiatok rodín, ktoré sa presídlili. Za prenájom platia presne toľko, koľko im štát dáva v rámci podpory. Na jedlo, oblečenie, či iné potreby tak nezostávajú žiadne financie. Radi by si našli prácu, avšak dopyt po práci je omnoho vyšší, ako jej ponuka. Prácu nemá ani mnoho miestnych obyvateľov.

„Na Ukrajine sme sa snažili pomáhať ešte pred vojnovým konfliktom. V tejto krajine boli ťažké podmienky na život, a preto sme tam rozbehli menšie projekty, ako aj Adopciu na diaľku®. V súčasnosti je však situácia ešte náročnejšia. Ľudia, ktorí pracovali, snažili sa o normálny život, dnes žijú bez dostatku jedla, v priestoroch, ktoré im nepatria, v meste, ktoré nepoznajú. Preto sa budeme snažiť naďalej, aby sme im mohli pomáhať v oblastiach, ktoré dokážeme pokryť,“ poznamenal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Od vojnového konfliktu na Ukrajine prerozdelila SKCH lokálnym partnerom, aj sama realizovala pomoc, vo výške 16 700 eur. Vďaka darcom zo Slovenska mohla zakúpiť oblečenie, jedlo, drogériu, lieky, školské pomôcky a pred zimou aj kotle na pevné palivo pre miestne charity. Podporiť zbierku na Ukrajinu je možné naďalej ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945463097/1100, variabilný symbol 217 (účet vo forme IBAN: SK93 1100 0000 0029 4546 3097), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina.