SKCH pošle na pomoc Srbsku a Bosne a Hercegovine 5000 eur a vyhlásila verejnú zbierku | Slovenská katolícka charita


SKCH pošle na pomoc Srbsku a Bosne a Hercegovine 5000 eur a vyhlásila verejnú zbierku

pridal: wp-dev | dátum: 19. mája 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 19. mája 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) sa rozhodla vyčleniť zo svojho krízového fondu 5000 eur na pomoc obyvateľom Srbska a Bosny a Hercegoviny, ktorých počas uplynulých dní zasiahli ničivé povodne. Keďže veľká voda spôsobila škody obrovského rozsahu, SKCH vyhlásila aj verejnú zbierku.

Balkán zasiahla tisícročná voda. Naši partneri Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina nás naliehavo prosili o pomoc, lebo situácia je naozaj kritická. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. S prosbou, aby sme pomohli Srbsku nás oslovovali aj Srbi žijúci na Slovensku. Samotné odstraňovanie následkov povodní si vyžiada veľa práce a prostriedkov, a preto sme vyhlásili verejnú zbierku,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Výnos zbierky SKCH použije na podporu rodín, ktoré veľká voda obrala o majetok a na odstraňovanie následkov povodní v spolupráci s partnerskými organizáciami Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina.

SKCH pomáha aj pri odstraňovaní následkov povodní na Slovensku. „V súčasnosti monitorujeme situáciu a dávame si dokopy požiadavky od zaplavených obcí. V polovici týždňa budeme distribuovať vysúšače, dezinfekčné a čistiace prostriedky a inú materiálnu pomoc do viac ako 10 postihnutých obcí v Prešovskom a Košickom kraji,“ uviedol Radovan Gumulák.

Katastrofálne povodne na Balkáne vyhnali z domovov tisíce ľudí a desaťtisíce zostali v kritickej situácii. Vysoká voda, silný vietor a zosuvy pôdy si vyžiadali už vyše 40 obetí na ľudských životoch, avšak presný počet ešte nie je známy. Pretrhnuté hrádze ohrozujú elektrárne a situácia na severe a severovýchode Bosny a Hercegoviny je kritická. V hlavnom meste Srbska bolo otvorených už 13 evakuačných centier a v obchodoch sa stala nedostatkovým tovarom pitná voda, detská výživa a plienky. Z celého sveta prichádzajú záchranné tímy s vodnými pumpami a materiálnou pomocou.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 213 alebo online TU.