SKCH: Pôstna krabička je pripravená pomôcť deťom v Afrike | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pôstna krabička je pripravená pomôcť deťom v Afrike

pridal: wp-dev | dátum: 1. marca 2017 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 1. marec 2017 – Pôstne obdobie, ktoré práve začíname prežívať, chce Slovenská katolícka charita (SKCH) využiť na šírenie myšlienky solidarity a pomoci. Od Popolcovej stredy, 1. marca 2017 preto spúšťa 6. ročník celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku. Prostredníctvom malej papierovej krabičky, ktorá na svojom obale prináša tvár a príbeh päťročného Maniriha z Rwandy, chce podporiť deti v krajinách subsaharskej Afriky.

Maniriho žije spolu so svojimi tromi súrodencami, mamou a babičkou v dedine vzdialenej asi hodinu cesty pešo od pútnickeho mesta Kibeho na juhu Rwandy. Jeho rodina patrí do kmeňa Pygmejov. Práve Pygmejovia, známi svojím malým vzrastom, sú v Rwande považovaní za menejcenných a často žijú na okraji spoločnosti. Ich život je preto oveľa náročnejší. V minulom roku začal Maniriho navštevovať Kultúrne centrum sv. Vincenta Pallotti pre deti, ktoré prevádzkuje SKCH v spolupráci s miestnou rehoľou pallotínov. Deti v centre sa v jazyku kinyarwanda učia základom písania a počítania, a po výučbe dostávajú výživnú kašu, prípadne banány či chlieb.

„Príbehy detí ako Maniriho sú v tomto regióne dosť časté, preto aj naša snaha pomôcť je stále aktuálna,“ uviedol generálny sekretár SKCH, Mgr. Radovan Gumulák.

Keďže Uganda a Rwanda nepatria medzi prioritné krajiny, do ktorých prúdi oficiálna rozvojová pomoc, projekty v týchto krajinách SKCH financuje výlučne vďaka podpore darcov zo Slovenska. SKCH rozposlala pred začiatkom pôstneho obdobia 40 000 obálok s pôstnymi krabičikami do viac ako 650 farností po celom Slovensku. V minulom roku sa v rámci zbierky podarilo vyzbierať viac ako 190 tisíc eur. Vyzbierané prostriedky boli použité na zabezpečenie fungovania a nové budovy škôlky a odborných učební v Centre Nepoškvrneného srdca Panny Márie v Ugande, ktoré SKCH prevádzkuje od roku 2012. Centrum sa dlhodobo stará o HIV pozitívne deti. „Uvedomujeme si, že projekty tohto typu nie sú realizované len niekoľko mesiacov, ale sú záväzkom na veľmi dlhé obdobie. Naša skúsenosť z Ugandy a z projektu Adopcia na diaľku®, nám ukazuje, že investovaná námaha a čas pomáhajú meniť konkrétne životy detí,“ doplnil Radovan Gumulák.

Aktuálny výťažok zbierky pomôže zabezpečiť prevádzku centra v Ugande, ako aj rozvoj kultúrneho centra v susednej Rwande, ktoré navštevuje aj Maniriho. Súčasná budova kultúrneho centra je len jednoduchá hlinená stavba, ktorá poskytne útočište pre deti len dočasne. Preto SKCH plánuje v spolupráci s rehoľou pallotínov vybudovať novú budovu, ktorá poskytne zázemie pre dvojnásobný počet detí.

Špeciálnym darčekom pre všetkých darcov, ktorí sa do zbierky zapoja, je DVD s názvom Pod krídlami, ktoré obsahuje každé balenie pôstnej krabičky.

Do celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku 2017 sa môžete zapojiť zaslaním daru na účet Slovenskej katolíckej charity – IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051, variabilný symbol 221, prípadne zaslaním darcovskej SMS v tvare DMS medzera AFRIKA na číslo 877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Viac informácii o zbierke sa dozviete na stránke www.postnakrabicka.sk