SKCH: Práca humanitárnych pracovníkov doma aj vo svete je náročná | Slovenská katolícka charita


SKCH: Práca humanitárnych pracovníkov doma aj vo svete je náročná

pridal: wp-dev | dátum: 19. augusta 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 19. augusta 2013 – Práca humanitárnych pracovníkov je čoraz zložitejšia. Vyplýva to zo štatistík Aid Worker Security Database, podľa ktorých sa vo svete za prvý polrok 2013 obeťami útokov stalo 189 ľudí. Zatiaľ čo klesá počet únosov, rastie počet útokov s použitím výbušnín a streľby.

Asi najzložitejšiu situáciu mala naša pracovníčka Eva Zelinová na Haiti, kde pôsobila po ničivom zemetrasení v roku 2010. Našťastie sa jej nič zlé nestalo a Eve sa napriek ťažkým podmienkam podarilo urobiť množstvo práce a rozbehnúť viaceré dôležité projekty,“ priblížil prácu slovenských humanitárnych pracovníkov vo svete generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák.

Humanitárni pracovníci SKCH za posledné tri roky zasahovali najmä na Slovensku, kde bojovali s následkami viacerých povodní. „Najväčšou skúškou boli rozsiahle povodne v roku 2010, ktoré napáchali mnoho škody. Naši ľudia pomáhali v teréne niekoľko týždňov a postihnutým domácnostiam sme rozdali 4000 litrov čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, nábytok, náradie a stovkám domácností sme okrem finančnej pomoci zapožičali vysúšače,“ priblížil Radovan Gumulák. Charita pomáhala aj pri povodniach v roku 2011 v Píle, ale aj počas tohoročných povodní v okolí Levíc a v Devíne.

Aj štatistky ukazujú, že humanitárni pracovníci pomáhajú najviac kvôli povodniam. V rokoch 2003 až 2012 totiž zasiahli do života ľudí najviac povodne (viac ako 1 mld. osôb), potom suchá (viac ako 364 mil. osôb) a búrky či hurikány (viac ako 300 mil. osôb). Humanitárne krízy sú však vyvolávané aj rôznymi spoločenskými konfliktami. V súčasnej dobe je jednou z najväčších kríz tá v Sýrii. „Sýrskym utečencom sa snažíme pomôcť prostredníctvom našich partnerov v Libanone a Jordánsku. Poslali sme im deväťtisíc eur a v zbierke pokračujeme naďalej,“ uviedol Radovan Gumulák.

Okrem humanitárnej pomoci SKCH pomáha v zahraničí aj vďaka rozvojovej spolupráci. V Keni ide o poľnohospodársky projekt, ktorý pomáha miestnym roľníkom zvýšiť ich produkciu. V Ugande SKCH postavila Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, v ktorom pomáha deťom s HIV a AIDS. Deťom pomáhame aj v Indii, vo Vietname, na Haiti, v Albánsku, v Ugande a v Kazachstane aj prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku®. Adoptívni rodičia zo Slovenska prostredníctvom projektu v týchto krajinách prispievajú na vzdelanie stoviek detí.

OSN vyhlásila 19. august Svetovým humanitárnym dňom po tom ako pred desiatimi rokmi zahynul v Bagdade pri útoku zvláštny predstaviteľ generálneho tajomníka OSN v Iraku Sergio Vieira de Mello a 21 jeho kolegov. V tento deň si pripomíname, že sú humanitárni pracovníci čím ďalej tým viac terčom útokov, ich počet sa za posledné desaťročie strojnásobil. Každý rok 19. augusta tak vzdávame poctu všetkým, ktorí pri svojej práci prišli o život, a vyjadrujeme rešpekt tým, ktorí v rizikových oblastiach pomáhajú druhým.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Michal Fulier