SKCH: Pripravila modlitbové stretnutie za obete obchodovania s ľuďmi | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pripravila modlitbové stretnutie za obete obchodovania s ľuďmi

pridal: wp-dev | dátum: 2. februára 2015 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 2. februára 2015 – Slovenská katolícka charita (SKCH) pripravila modlitbové stretnutie za obete obchodovania s ľuďmi. Stretnutie bude súčasťou Medzinárodného dňa modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi a uskutoční sa v bratislavskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (Jezuitský kostol) v nedeľu 8. februára po večernej svätej omši o 19:00.

V tento deň si chceme najmä uvedomiť, že centrom našej najväčšej pozornosti je a musí ostať vždy v prvom rade človek – obeť, ktorá bola kruto podvedená a okradnutá o to najzákladnejšie ľudské právo – o ľudskú dôstojnosť,“ hovorí koordinátorka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi SKCH Anna Bartošová.

SKCH začala obetiam obchodovania s ľuďmi, ktoré možno považovať za formu novodobého otroctva, pomáhať už v roku 2008. Charita realizuje Program podpory a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi s finančnou podporou Ministerstva vnútra SR. Zameraný je na pomoc ľuďom, ktorí boli zobchodovaní, vrátiť sa späť do normálneho života. „Od roku 2008 sme pomohli už 51 obetiam. Okrem toho SKCH realizuje viacero aktivít, ktoré sú zamerané na prevenciu,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.Ide napríklad o prednášky na školách, v komunitných centrách a zariadeniach žiadateľov o azyl a preventívne aktivity napríklad na letných festivaloch, v obchodných centrách, veľtrhoch práce či iných akciách.

Katolícka cirkev, zvlášť kongregácie ženských reholí, už niekoľko rokov pracujú v mnohých častiach sveta na zvyšovaní povedomia o modernom otroctve, na prevencii i verejnom odsúdení tohto zločinu, no predovšetkým pomáhajú a ochraňujú obete. Pápež František verejne už mnohokrát veľmi dôrazne odmietol obchodovanie s ľuďmi, definujúc ho ako „zločin proti ľudskosti“ a vyzval všetkých na boj proti nemu ako aj na starostlivosť o obete. „Musíme spojiť svoje sily, aby sme oslobodili obete a zastavili tento zločin, ktorý je čím ďalej tým agresívnejší, ktorý ohrozuje nielen jednotlivcov, ale aj základné hodnoty spoločnosti, bezpečnosť, medzinárodnú spravodlivosť, rovnako ako ekonómiu, rodinné štruktúry a sociálny život,“ uviedol.

Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi bol vyhlásený na 8. februára a bude sa tento rok prvý krát sláviť v diecézach a farnostiach na celom svete. Obeťami novodobého otroctva je podľa štatistík dnes celkovo až 21 miliónov ľudí. Každý rok padne do rúk obchodníkov viac ako 2,5 miliónov ľudí: 60% z nich tvoria ženy a deti. Sú zneužívané a znášajú nevýslovné utrpenie a násilie. Pre obchodníkov a pasákov predstavuje tento zločin jednu z najvýnosnejších ilegálnych aktivít, ktorá im prináša celkový profit až 32 miliárd ročne a tým sa zaraďuje k najvýnosnejším biznisom popri obchode s drogami a zbraňami.

Podrobnejšie informácie o tomto dni nájdete na stránke: www.obchodsludmi.sk.