SKCH: Rakúsko pripravilo kurzy na zvýšenie kvality pre slovenských opatrovateľov a opatrovateľky | Slovenská katolícka charita


SKCH: Rakúsko pripravilo kurzy na zvýšenie kvality pre slovenských opatrovateľov a opatrovateľky

pridal: wp-dev | dátum: 13. apríla 2015 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 13. apríl 2015 – S projektom Train to Care štartuje tento rok jedinečná iniciatíva pre ďalšie vzdelávanie slovenských opatrovateľov a opatrovateľky, ktorí pracujú v Rakúsku. Toto vzdelávanie môžu absolvovať doma na Slovensku v materinskom jazyku.

„Pre Charitu na Slovensku aj v Rakúsku je dôležité, aby sa starí ľudia cítili dobre a mali profesionálne opatrovanie, ale aj to, aby bola poskytnutá profesionálna podpora osobám, ktoré ich opatrujú počas celého dňa“ uviedol Radovan Gumulák generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, ktorá kurzy na Slovensku realizuje.

Slovenským opatrovateľom a opatrovateľkám sú v roku 2015 určené kurzy zamerané na: komunikáciu a starostlivosť o osoby trpiace demenciou, kinestetiku v opatrovateľskej činnosti, vylepšenie znalosti nemčiny vo vedení dokumentácie, prevenciu konfliktov a starostlivosť v poslednej fáze života. Kurzy prebiehajú v Dolnom Smokovci a v Bratislave. Dĺžka jednotlivých kurzov je 2-4 dni. Účastnícky poplatok je 15 € na deň, náklady za cestovné a stravné výdavky znáša účastník sám.

„Našim cieľom je podporiť a rozšíriť ich kompetenciu v zdravotno-odbornej oblasti, a tým aj aktívne prispieť k podpore ich zdravia a uľahčiť bežný deň opatrovateľky,“ uviedol generálny sekretár Caritas Wien a predseda spolku Caritas Rundum Zuhause betreut Alexander Bodmann.

Kurzy vznikli vďaka slovensko-rakúskej spolupráci a ich cieľom je podpora zdravia a prevencia, ale aj rozšírenie kompetencie vďaka kvalifikovaným lektorom vzdelávania zo Slovenka a Rakúska. Podporované sú Rakúskou sociálnou zdravotnou poisťovňou (SVA), Rakúskou hospodárskou komorou a Viedenskou hospodárskou komorou.

„Opatrovatelia vykonávajú dôležitú prácu starostlivosti o ľudí v Rakúsku. Preto majú plný nárok na úrazovú a zdravotnú ochranu. Okrem toho sa tieto roky započítavajú do dôchodku,“ uviedol vedúci Rakúskej sociálnej zdravotnej poisťovne. Podmienky účasti sú platná živnosť ako opatrovateľ/ka v Rakúsku a platné zdravotné poistenie v Sociálnej poisťovni SVA živnostenského hospodárstva. Všetky informácie o kurzoch a prihláškach nájdu záujemcovia na stránke www.traintocare.eu a na stránke www.charita.sk.