SKCH: Rómovia z Luníka IX. opäť odchádzajú do Belgicka | Slovenská katolícka charita


SKCH: Rómovia z Luníka IX. opäť odchádzajú do Belgicka

pridal: wp-dev | dátum: 12. februára 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 12. februára 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) upozorňuje, že Rómovia zo zbúraných obytných domov na košickom sídlisku Luník IX. začali opäť odchádzať do Belgicka. Tí, ktorí sa rozhodli zostať si začali stavať nelegálne chatrče za sídliskom. Mesto Košice ide búrať ďalší panelák bez riešenia, kam pôjdu ľudia, ktorí tam doteraz bývali.

„Dostali sme informáciu od našej sesterskej organizácie Caritas Belgicko, že zaznamenali nový príliv rómskych rodín z Luníka IX. Pracovníci Caritas v meste Gent v Belgicku nás oslovili s otázkou čo sa deje, že opäť dochádza k masívnym prílivom Rómov zo Slovenska,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ako hlavný dôvod odchodu do Belgicka rómske rodiny uvádzajú problém s bývaním. „Informovali sme našich kolegov v Belgicku, že naše možnosti ako zlepšiť situáciu s bývaním Rómov sú obmedzené, “ hovorí Gumulák.

SKCH má záujem o výstavbu nájomných bytov pre Rómov avšak cirkev je vylúčená z možnosti uchádzať sa o eurofondy. „Aj posledná výzva, ktorú zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstvaa rozvoja vidieka SR zameraná na získanie peňazí z európskych zdrojov na výstavbu nájomných bytov pre Rómov je otvorená iba pre mestá a obce. Pracujeme už dlhodobo v oblasti integrácie Rómov, ale vláda nám peniaze na výstavbu bytov nedá,“ dodáva Radovan Gumulák. Podobný problém je aj pri výzve na budovanie rómskych komunitných centier, ktorá spadá rovnako pod ministerstvo pôdohospodárstva. Určená je len pre obce a mestá, takže SKCH nemôže využiť túto možnosť a podieľať sa na budovaní siete nových komunitných centier.

O riešenie bytovej situácie rómskych rodín sa snažia aj Saleziáni Dona Bosca, ktorí na sídlisku Luník IX. plánujú zrekonštruovať obytný dom, ktorý dostali od mesta za symbolické jedno euro. Podmienkou však je, že sa do rekonštrukčných prác musia zapojiť aj samotní Rómovia, ktorí majú o bývanie záujem. „Pre nedostatok peňazí však postupujú veľmi pomaly, pretože saleziáni sú tiež vylúčení z možnosti uchádzať sa o eurofondy,“ uzavrel Radovan Gumulák.

Foto: Saleziáni don Bosca