SKCH rozšírila svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku® o Ugandu a Kazachstan | Slovenská katolícka charita


SKCH rozšírila svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku® o Ugandu a Kazachstan

pridal: charita | dátum: 13. februára 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 13. februára 2013 – Dlhoročný projekt Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Adopcia na diaľku® sa postupne rozrastá. Charita najnovšie do projektu zaradila Kazachstan a Ugandu, vďaka čomu sa Adopcia na diaľku® rozšírila aj na africký kontinent.

„Do projektu sme zaradili nové krajiny, v ktorých mnohé miestne deti nemôžu kvôli nedostatku financií študovať. Pravidelná mesačná podpora darcov zo Slovenska týmto deťom umožní aktívne sa podieľať na svojej lepšej budúcnosti,“ povedal na dnešnej tlačovej besede projektový manažér projektu Adopcia na diaľku® Peter Knapík.

Charita pri výbere nových krajín dbá o to, aby v podporovanej krajine našla lokálneho partnera, ktorý sa dokáže zaručiť za transparentnosť projektu a reálnu podporu detí. V Ugande sa stalo lokálnym partnerom centrum, ktoré prevádzkuje priamo SKCH. V Kazachstane na úspešnosť dozerá Caritas Kazachstan, ktorú vedie Slovák Vladimír Nemec.

Do projektu zaraďujeme deti, ktoré pochádzajú z chudobných rodín s príjmom často krát menším ako euro na deň. Druhou podmienkou je, aby deti navštevovali školu,“ vysvetlil Peter Knapík. Darcovia deti podporujú mesačne sumou 20 eur, pri Indii je to 15 eur.

„K dnešnému dňu je v projekte Adopcia na diaľku® podporovaných 1816 detí z Indie, Albánska, Haiti a Vietnamu a na svojich darcov čaká prvých 60 detí v Ugande a 20 detí v Kazachstane,“ uviedol Peter Knapík. Najviac detí slovenskí darcovia v súčasnosti podporujú v Indii (1177), nasleduje Albánsko (282), Haiti (226) a Vietnam (131).

Adoptívni rodičia sú s podporovanými deťmi v kontakte prostredníctvom listov, školských správ a fotografií, ktoré dostávajú minimálne jedenkrát za rok. Z pravidelného mesačného príspevku SKCH posiela až 87 percent priamo na podporu dieťaťa, dve percentá putujú na rozvojové projekty v chudobných krajinách a zvyšných 11 percent tvorí réžia projektu.

Projekt Adopcia na diaľku® spustila SKCH ako prvá na Slovensku už v roku 1996 a je majiteľom ochrannej známky Adopcia na diaľku®. Prvá krajina v projekte bola India (1996), v roku 2001 pribudlo Albánsko, v roku 2011 Vietnam a Haiti, a napokon tento rok Uganda a Kazachstan. Všetky informácie o projekte Adopcia na diaľku® sú dostupné na stránke www.charita.sk, SKCH čoskoro pre projekt spustí novú internetovú stránku.

Text a foto: Lukáš Melicher