SKCH: Situácia s nebankovými subjektmi je neúnosná | Slovenská katolícka charita


SKCH: Situácia s nebankovými subjektmi je neúnosná

pridal: charita | dátum: 9. decembra 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 9. decembra 2013 – Slovenská katolícka charita (SKCH) opakovane upozorňuje na vzrastajúce čísla exekučných konaní, do ktorých sa dostali zadĺžené domácnosti. Vo väčšine prípadov ide o pohľadávky, ktoré vymáhajú práve nebankové subjekty.

„Denne dostávame desiatky listov a mailov, kde nás ľudia prosia o pomoc z dôvodu zadĺženia sa voči nebankovým subjektom, ktoré poskytujú pôžičky často hraničiace s úžerou,“ hovorí generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Podľa SKCH sa nebankové subjekty snažia využívať tieseň a neznalosť práv u ľudí žijúcich v hmotnej núdzi. Aj pôžičky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad výhodne sú plné skrytých poplatkov, ktoré si napríklad dôchodcovia nevšimnú. V zmluvách sú skryté ustanovenia o rôznych pokutách, kedy aj malý dlh narastie za krátky čas do astronomických čísel a situácia sa stane neriešiteľnou.

Počet dôchodcov na Slovensku, voči ktorým je vedené exekučné konanie sa blíži k 40-tisícom. Už aj médiá priniesli informácie o prípadoch, kedy si niektorí ľudia kvôli nekonečnému začarovanému kruhu dlhov a exekúcií chceli siahnuť na život. „Rád by som vedel, kedy s tým vláda a poslanci začnú niečo robiť, týchto ľudí sa nemá kto zastať,“ dodáva Radovan Gumulák.

Na vybavenie pôžičky lákajú reklamy, ktoré hovoria to tom, že na jej vybavenie stačí občiansky preukaz a nikto nebude skúmať schopnosť spotrebiteľa splácať pôžičku. Charita vyzýva ľudí, aby sa nenechali nalákať na naoko výhodné podmienky a preštudovali si poriadne zmluvné podmienky.