SKCH: Slováci na pomoc Filipínam prostredníctvom SKCH poslali už 15-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Slováci na pomoc Filipínam prostredníctvom SKCH poslali už 15-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 20. novembra 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 19. novembra 2013 – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyzbierala už viac ako 15-tisíc eur na pomoc obyvateľom Filipín, ktoré pred desiatimi dňami zasiahol ničivý tajfún Haiyan. SKCH peniaze zaslala svojej partnerskej pobočke Charita Filipíny v Manile. Hoci sa spočiatku hovorilo o 10-tisíc obetiach, podľa oficiálnych informácií si tajfún doteraz vyžiadal približne štyritisíc ľudských životov, viac ako 18-tisíc zranených a ďalších približne 1600 ľudí je stále nezvestných. Tajfún má na svedomí aj obrovské materiálne škody, kvôli ktorým desaťtisíce ľudí prišlo o strechu nad hlavou a o celý majetok. Mimo domova sú dnes približne štyri milióny ľudí.

„Náš príspevok je možno len kvapkou v oceáne, ale spoločne s organizáciami siete Caritas z ďalších krajín sme vytvorili fond vo výške 2,2 milióna eur, vďaka ktorému organizácie združené v Caritas Internationalis dokážu poskytnúť pomoc skoro 300-tisíc ľuďom,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že charitatívne organizácie musia zintenzívniť distribúciu potravín a materiálov pre dočasné prístrešia, v ktorých dnes žijú tisícky ľudí. „Mobilizácia charitných organizácií a cirkvi po celom svete je nutná, iba tak budeme schopní zvládnuť následky tejto mimoriadnej udalosti ,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

Desať dní po vyčíňaní tajfúnu má Charita presnejšiu predstavu o spôsobených škodách a potrebách ľudí . Medzinárodná pomoc musí stále čeliť veľkým logistickým problémom pri dodávke potravín a kľúčových potrieb do vzdialených oblastí pre ľudí, ktorí prišli o všetko. Charita Filipíny rozdala doteraz už 68 310 potravinových balíčkov, ktoré rozdelila do 13-tich diecéz a ďalšiu nepotravinovú pomoc vo forme humanitárneho materiálu pre takmer 345-tisíc ľudí. „Filipíny po prvýkrát zakúsili katastrofu takýchto obrovských rozmerov. Napriek tomu, že sme sa na tajfún pripravovali, jeho sila bola nad všetky očakávania. Ďakujem charitatívnym organizáciám z celého sveta, ktoré pomohli alebo ešte len pomôžu a oceňujeme ich solidaritu a ochotu pomôcť našim ľuďom, ” povedal generálny sekretár Charity Filipíny Edwin Gariguez.

Finančne podporiť verejnú zbierku a tým prejaviť solidaritu je možné aj naďalej, a to dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 206. SKCH je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete a aj vďaka tejto sieti partnerských organizácií môže efektívne a rýchlo reagovať na potreby ľudí v núdzi.

Foto: Caritas Internationalis