SKCH: Spoločná púť charít v Košiciach | Slovenská katolícka charita


SKCH: Spoločná púť charít v Košiciach

pridal: wp-dev | dátum: 15. novembra 2016 | kategória: Aktuality

SKCH: Spoločná púť charít v KošiciachBRATISLAVA, 15. november 2016 – Každoročná Spoločná púť charít, ktorú organizuje Slovenská katolícka charita („SKCH“), sa tento rok uskutoční v stredu 16. novembra 2016 v meste Košice. Zamestnanci, dobrovoľníci a klienti sa budú spoločne modliť a ďakovať v nádhernom gotickom Dóme svätej Alžbety, ktorý sa na niekoľko hodín stane srdcom charity na Slovensku.

Spoločná púť charít sa začne v stredu o 10.15 hod. modlitbou svätého ruženca. Slávnostnú svätú omšu v Dóme svätej Alžbety so začiatkom o 11.00 hodine budú celebrovať košický arcibiskup, metropolita Bernard Bober a spišský diecézny biskup a zároveň prezident SKCH Štefan Sečka. Podujatie pripravila SKCH v spolupráci s Arcidiecéznou charitou Košice.„Sme veľmi radi, že sa naša charitná rodina môže každoročne stretávať. Spoločná púť charít nám umožňuje poďakovať za predošlý rok, vzájomne sa povzbudiť pri našej práci, ktorá je mnohokrát náročná a tiež oceniť prácu našich zamestnancov,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Po svätej omši bude pre všetkých návštevníkov pripravený zaujímavý program, pri ktorom sa dozvedia viac o samotnom Dóme svätej Alžbety, ako aj o meste Košice. V rámci popoludňajšieho programu počas pásma „Mosty vďaky“ predstavitelia SKCH ocenia vybraných zamestnancov charít z celého Slovenska. Na záver púte sa všetci spoločne pomodlia ruženec Božieho milosrdenstva, ktorého priamy prenos v rámci svojho vysielania prinesie Rádio Lumen.

Každoročná púť je súčasťou osláv obnovenia činnosti SKCH na Slovensku po roku 1989. Slovenská katolícka charita vznikla v roku 1927, keď do svojich rúk prevzala materiálnu, zdravotnú a kultúrno-vzdelávaciu pomoc tým najbiednejším. V 50-tych rokoch však štát pozastavil jej činnosť a dovolil len spravovanie charitných domovov. Po roku 1989 sa mohla SKCH opäť vrátiť k svojmu pôvodnému poslaniu, a tak začiatkom roku 1991 sa začala vytvárať jej štruktúra. V súčasnosti tvorí SKCH desať diecéznych a arcidiecéznych charít a Sekretariát SKCH. V SKCH pracuje takmer 1600 zamestnancov a pomáha jej približne 1000 dobrovoľníkov. Ročne Charita poskytne pomoc viac ako 23-tisíc ľuďom v núdzi v takmer 250 zariadeniach zdravotníckych a sociálnych služieb na celom Slovensku.