SKCH: Spoločnosť by na starších ľudí nemala zabúdať | Slovenská katolícka charita


SKCH: Spoločnosť by na starších ľudí nemala zabúdať

pridal: wp-dev | dátum: 1. októbra 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 1. októbra 2013 – Starší ľudia by nemali byť vytláčaní na okraj spoločnosti a verejnosť by na ich život a potreby nemala zabúdať. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa starších ľudí chce na to upozorniť Slovenská katolícka charita (SKCH), ktorá sa starším ľuďom venuje vo viac ako polovici zo svojich 230 zariadení.

Populácia postupne starne a počet seniorov sa každoročne zvyšuje. Odzrkadľuje sa to aj pri našej práci, keďže seniori sú jednou z najpočetnejších skupín, ktorým Slovenská katolícka charita vo svojich zariadeniach podáva pomocnú ruku,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že zamestnanci arcidiecéznych a diecéznych charít, ktorí minulý rok pomohli viac ako 4000 seniorom sa stretávajú s tým, že spoločnosť na starších ľudí zabúda a vytláča ich na okraj. SKCH sa preto do poslednej chvíle snaží, aby jej klienti ostali aktívni a mali možnosť rozhodovať o tom, ako prežijú jeseň svojho života. „Pridanou hodnotou Charity je to, že nevníma človeka len ako niečo telesné a nestará sa tak len o jeho fyzické potreby, ale na človeka sa pozeráme ako na jednotu tela a duše, preto sa snažíme o to, aby sa naši klienti cítili naplnení a mali aj duchovný program,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

Médiá v poslednom čase informovali o viacerých prípadoch, kedy sa podvodníci snažili oklamať práve starších ľudí a podvodom na nich zarobiť. „Starší ľudia na podobné akcie idú pre osamelosť, keďže im rodina nevenuje dostatok pozornosti. Je preto potrebné viac sa zaujímať o svojich rodičov a prarodičov a o to čo robia,“ poznamenal Radovan Gumulák. Ďalším problémom pri starostlivosti o seniorov je nedostatok domácej opatrovateľakej starostlivosti, vďaka ktorej by mohli seniori so zdravotnými problémami ostať čo najdlhšie v ich prirodzenom domácom prostredí.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Michal Fulier