SKCH: Spoločný boj proti chudobe prostredníctvom celoslovenskej potravinovej zbierky | Slovenská katolícka charita


SKCH: Spoločný boj proti chudobe prostredníctvom celoslovenskej potravinovej zbierky

pridal: wp-dev | dátum: 11. novembra 2015 | kategória: Aktuality

Na Slovensku sa stalo dobrým zvykom zorganizovať koncom roka potravinovú zbierku na pomoc ľuďom v núdzi. Slovenská katolícka charita („SKCH“) je už niekoľko rokov pri tom. Od pondelka 16. novembra do soboty 21. novembra 2015 budú môcť dobrovoľníci a zamestnanci charity po tretíkrát prispieť na dobrú vec pomocou pri zbierke trvanlivých potravín a hygienických potrieb určenej pre zákazníkov obchodného reťazca. Zbierku organizuje SKCH každoročne v spolupráci s ďalšími partnermi a prebieha v predajniach Tesco.

„Pripravovaná zbierka bude aj tento rok ukážkou empatie a ochoty pomôcť ľuďom v núdzi. Pred Vianocami, na ktoré sa všetci bez rozdielu každý rok tešíme, môže byť pre niekoho výnimočnou pomocou aj cukor a múka v porovnaní so stolom plným hojnosti v iných domácnostiach,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Tento rok zbierka prebehne v 78 obchodoch Tesco v rámci celého Slovenska. „Verejnosť bude môcť podporiť Slovenskú katolícku charitu počas trvania zbierky v 44 obchodoch. Naši dobrovoľníci budú poskytovať informácie o tom, ako môžu ľudia prispieť. Podpora je určená v prvom rade pre sociálne slabších, krízové centrá pre matky s deťmi a vo forme varenej stravy z vyzbieraných potravín pripravíme jedlá aj pre ľudí bez domova.“,dopĺňa R. Gumulák.

Pri vchode do predajní Tesco v každý pracovný deň od 15,00 hod do 20,00 hod a v sobotu od 10,00 hod do 19,00 hod budú dobrovoľníci z charitatívnych organizácií poskytovať informácie o tom, ako môžu ľudia prispieť. Pri dobrovoľníkoch bude i označený nákupný košík určený na darované potraviny a drogériu. Vyzbieraný tovar je určený pre ľudí v núdzi. „Chceme s pomocou našich zákazníkov podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú – starým, chorým, deťom, ľuďom bez domova, aby dokázali prežiť zimu ľahšie. Je to pre mnohých náročné obdobie roka a práve blížiace sa Vianoce môžu byť s našou spoločnou pomocou pre mnohých z ľudí v núdzi krajšími a štedrejšími. Tesco finančne prispeje ďalšími 20 % z celkovej hodnoty darovaného tovaru a ako každoročne, sa pridáme k zbierke aj osobne my s našimi zamestnancami.“, dodáva Zuzana Lošáková, Manažérka oddelenia komunikácie, Tesco Stores SR.

V minulých rokoch sa v rámci potravinových zbierok v obchodoch Tesco spolu vyzbieralo viac ako 67 ton tovarov. Ďalšími partnermi potravinovej zbierky sú Depaul Slovensko, Potravinová banka Slovenska a po prvý raz Evanjelická Diakonia. Popri Tescu sa zapojila aj spoločnosť Unilever, kúpou vybraných výrobkov tejto spoločnosti prispejete sumou 3 centy z každého zakúpeného produktu.

Ľuďom v núdzi najviac pomôžu trvanlivé potraviny ako múka, cestoviny, strukoviny, konzervy, olej, mlieko, cukor, soľ, koreniny. Z týchto potravín sa dajú variť jedlá, ktoré nielen zasýtia, ale aj zahrejú. Netreba však zabúdať aj na pracie prostriedky, čistiace a dezinfekčné prostriedky a prostriedky osobnej hygieny.

Zoznam zapojených predajní a všetky informácie k európskej potravinovej zbierke nájdete na www.potravinovazbierka.sk.