SKCH: Spúšťa novú kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi Dve malé dievčatá | Slovenská katolícka charita


SKCH: Spúšťa novú kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi Dve malé dievčatá

pridal: wp-dev | dátum: 19. novembra 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 18. novembra 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) spúšťa novú kampaň v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Kampaň Dve malé dievčatá je zacielená najmä na mladé ženy a iné ohrozené skupiny, ktoré je potrebné varovať pred možnými rizikami cestovania do zahraničia. Hlavným nástrojom kampane je krátky animovaný film, ktorý rozpráva skutočné príbehy dvoch dievčat, ktoré sa stali obeťami sexuálneho vykorisťovania.

„Súčasťou kampane sú školenia pre pedagógov a sociálnych pracovníkov, ako aj interaktívne workshopy pre žiakov a študentov. Aktivitami chceme osloviť školy, školské zariadenia, detské domovy, komunitné a pastoračné centrá, ako aj širokú verejnosť. Cieľom je aby sa kampaň v spolupráci s partnerskými organizáciami dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí,“ vysvetlila koordinátorka preventívnych aktivít SKCH Jana Urbanová.

Okrem školení pomôže učiteľom a sociálnym pracovníkom aj príručka, ktorá má slúžiť ako praktická pomôcka, hlbšie oboznámiť s problematikou a umožniť prácu s témou. Samotný film je pripravený v slovenskom a rómskom jazyku a široká verejnosť ho mala možnosť prvýkrát vidieť na prvom filmovom festivale o obchode s ľuďmi na Slovensku, ktorý organizovala SKCH v októbri tohto roku pod názvom Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi. Film bude tiež multimediálne vysielaný prostredníctvom LED audio monitorov Televízie See & Go nainštalovaných v dopravných prostriedkoch MHD v rámci všetkých regiónov Slovenska.

Sexuálne vykorisťovanie je jedna z najčastejších foriem obchodovania s ľuďmi a môže sa zdať, že sa týka iba žien. Niektoré odhady však hovoria, že až 20% obetí sexuálneho vykorisťovania sú muži. „Nech sa už jedná o akúkoľvek formu obchodovania s ľuďmi, je to mimoriadne krutý zločin proti slobode a ľudskej dôstojnosti. Našimi aktivitami sa snažíme informovať čo najväčšie spektrum ľudí o týchto hrozných činoch, ktoré sa dejú aj na našom území. Film je taktiež prostriedkom na rozpútanie debaty,“ poznamenal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Oficiálne zahájenie kampane sa uskutoční 20. novembra 2014 o 10:00 na Veľvyslanectve Veľkej Británie a Severného Írska na Panskej ul. 16 v Bratislave. SKCH kampaň realizuje za podpory Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky v spolupráci s partnermi Britské veľvyslanectvo v Bratislave, Člověk v tísni, Informačné Centrum Mladých a Rómske mediálne centrum. Podrobnejšie informácie o kampani nájdete na stránke: www.obchodsludmi.sk/dvemaledievcata.