SKCH: Utečenci za zatvorenými dverami | Slovenská katolícka charita


SKCH: Utečenci za zatvorenými dverami

pridal: wp-dev | dátum: 16. marca 2017 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Europa

BRATISLAVA, 16. marec 2017 – Pred rokom uzavrela Európska únia bilaterálnu dohodu s Tureckom, v dôsledku ktorej uviazli tisíce utečencov smerujúcich do Európy v neľudských a nedôstojných podmienkach v utečených táboroch na gréckych ostrovoch, ako aj v samotnom Grécku. Na zložitosť celej situácie upozornila vo svojej aktuálne správe aj Caritas Europa, ktorej členom je aj Slovenská katolícka charita (SKCH).

“Európska únia nemôže pokračovať v riadení migrácie prostredníctvom externej pomoci. Zameranie sa na vnútornú bezpečnosť a odstrašovanie nie je riešením. Potrebujeme zmenu takéhoto vnímania, pričom je dôležité prestať kriminalizovať migráciu ako takú. V súlade s európskymi hodnotami, musíme chrániť právo každého človeka na dôstojný život,” povedal Jorge Nuño Mayer, generálny sekretár Caritas Europa.

Komplikovanú situáciu tisícov ľudí približuje aj príbeh rodiny z Iraku, o ktorý sa s nami podelila Irene Loukidou z Caritas Grécko. 37-ročný iracký muž, jeho manželka a 3 deti prišli na ostrov Lesbos cez Turecko, keďže zostať v Iraku, kde žili bez vody a elektriny a pod neustálou hrozbou ISIS, bolo pre nich príliš nebezpečné. Rozhodli sa odísť a cez hory sa dostali do Turecka, kde zostali dva mesiace. Aktuálne žijú v utečeneckom tábore Kara Tepe v nádeji, že sa im podarí presťahovať do Nemecka, kde žijú ich príbuzní. Napriek všetkým ťažkostiam je otec rodiny stále optimistom a dúfa, že začne čoskoro pracovať a bude môcť poslať svoje deti späť do školy.

Pomocnú ruku utečencom podáva dlhodobo aj SKCH prostredníctvom už realizovaných projektov ako aj poskytovaním humanitárnej pomoci. „V rámci spolupráce a koordinácie pomoci pre utečenecké tábory v Grécku sme v novembri 2016 poskytli viac ako 4800 párov ponožiek rôznych veľkostí. Je potrebné, aby sa o vyriešenie vzniknutej situácie opäť pokúsili predstavitelia EÚ,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Caritas Europa preto apeluje na vlády členských štátov EÚ, aby našli trvalé riešenie pre týchto ľudí, ktorým je odopieraná medzinárodná ochrana v rámci Európy. Dohoda, ktorú uzavrela Európska únia z Tureckom nie je riešením, pretože nerešpektuje základné ľudské práva a presúva zodpovednosť jednotlivých vlád v rámci humanitárneho a medzinárodného práva späť do krajín pôvodu a tranzitu.

SKCH v tomto roku vyhlásila verejnú zbierku Človek v núdzi 2017 zameranú na pomoc utečencom doma i v zahraničí, ktorú je možné podporiť priamo na účet (IBAN): SK93 1100 0000 0029 4546 3097 variabilný symbol 229, prípadne zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POMOC na číslo 877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. SKCH z nej dostane 96%.