SKCH už po tretíkrát poslala do Iraku humanitárnu pomoc | Slovenská katolícka charita


SKCH už po tretíkrát poslala do Iraku humanitárnu pomoc

pridal: wp-dev | dátum: 9. júla 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 9. júla 2013 – Slovenská katolícka charita (SKCH) dnes poslala do Iraku zásielku humanitárnej pomoci určenú pre partnerskú organizáciu Caritas Iraq. Ide o desiatky tlakomerov, glukomerov, stetoskopov a otoskopov v hodnote tritisíc eur, ktoré iracká charita použije na svojej klinike v Bagdade.

„Caritas Iraq poskytuje bezplatnú zdravotnícku pomoc len vďaka podpore zo zahraničia, keďže miesta vláda na jej činnosť neprispieva. Preto sme sa už po tretíkrát rozhodli podať jej pomocnú ruku,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Humanitárnu zásielku Charita do Iraku zaslala v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a slovenským veľvyslancom v Iraku Miloslavom Naďom. „V našej krajine chorí ľudia neraz veľmi trpia, najmä ľudia s nízkymi príjmami, preto sa im aj s vašou pomocou snažíme pomôcť,“ vysvetlil riaditeľ Caritas Iraq Nabil Nissan. Dodal, že iracká charita sa momentálne snaží získať zdroje na vybudovanie laboratória aspoň na základné krvné vyšetrenia, vďaka ktorému by mohla pomáhať ešte efektívnejšie.

„Na vybavenie biochemického laboratória žiaľ dnes nemáme dostatok zdrojov, preto oslovujeme slovenských darcov, aby finančne prispeli. Toto vybavenie potrebujú v Iraku urgentne lebo štátne nemocnice v Bagdade sú preťažené a nestačia vyšetriť tak veľké množstvá ľudí, ktoré sa na nich obracajú.Verím, že sa na Slovensku nájdu darcovia, ktorí prispejú, aby sme vedeli chudobným Iračanom opäť pomôcť,“ povedal Radovan Gumulák. Podporiť vybudovanie laboratória je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 196.

Slovenská katolícka charita pomáhala v Iraku v roku 2011 a 2012. V roku 2011 zaslala na žiadosť Caritas Iraq vyše 40 druhov liekov v hodnote 5 526,94 eura. V roku 2012 SKCH zaslala do Iraku zdravotnícku techniku v hodnote 6 999 eur. Celková pomoc SKCH v Iraku tak už presiahla 15-tisíc eur.

Lukáš Melicher

foto: Caritas Iraq