SKCH: V rámci podujatia „Kapitulské dvory 2014” sprístupní svoje priestory verejnosti | Slovenská katolícka charita


SKCH: V rámci podujatia „Kapitulské dvory 2014” sprístupní svoje priestory verejnosti

pridal: wp-dev | dátum: 30. apríla 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 30. apríla 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) sa zapojí do prvého ročníka podujatia „Kapitulské dvory 2014” a pre všetkých záujemcov sprístupní 1. mája kaplnku a záhradu, ktoré sa nachádzajú v sídle SKCH na Kapitulskej ulici. Podujatie vychádza z iniciatívy členov občianskeho združenia „Oživenie Kapitulskej ulice” a vďaka nemu bude možné nahliadnuť do niekoľkých historických a zaujímavých objektov, ktoré ako súčasť Bratislavskej kapituly začali vznikať v 13. storočí.

Sme veľmi radi, že môžeme naše priestory, ktoré dýchajú históriou, predstaviť širokej verejnosti. V našom objekte sa nachádza zaujímavá kaplnka a krásna záhrada s výhľadom na hradby. Počas podujatia všetkým záujemcom predstavíme aj naše projekty v zahraničí a výstavu fotografií z Ugandy, kde pomáhame deťom s HIV,” priblížil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Široká verejnosť bude môcť na Kapitulskej ulici v Bratislave v čase od 10:00 do 18:00 hod. navštíviť pozostatky bývalých kanonických domov, zaujímavé dvory a záhrady, pričom počas celého dňa budú na ulici prebiehať rôzne sprievodné aktivity.

SKCH sídli v neskorogotickom dome z konca 15. storočia na Kapitulskej ulici číslo 18. Dom prešiel v 16. a 18. stor. mnohými prestavbami, z obdobia gotiky sa zachovali iba hlavné nosné múry a niektoré klenby v objekte. Do záhrady sa vystupuje schodiskom a v jej priestore bude v prípade priaznivého počasia umiestnená aj výstava fotografií. Sprístupnenou bude v tento deň aj kaplnka v suteréne budovy, ktorej dizajn vytvoril známy slovenský výtvarník Fero Guldan.

Na Kapitulskej ulici budú otvorené aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré ponúknu pohľad do minulosti i súčasnosti umenia. Katedra bábkarskej tvorby sa bude prezentovať v priestore Baxovej veže, kde študenti VŠMÚ predvedú tri malé predstavenia pre deti i dospelých. Informačný systém, špeciálne navrhnutý pre Kapitulskú ulicu, tam predstavia študenti VŠVÚ. Ochutnať značkové vína bude možné vo vínnej pivnici domu Čárskych a v dome Albrechtovcov. Atmosféru na Kapitulskej ulici budú dotvárať umeleckí maliari a pouliční hudobníci. Na záver podujatia o 18:30 hod., sa v Dóme sv. Martina uskutoční diplomový koncert organistky Jany Dzurňákovej.