SKCH: Včelia farma na Ukrajine sa postupne rozrastá, projekt pomáha najmä deťom | Slovenská katolícka charita


SKCH: Včelia farma na Ukrajine sa postupne rozrastá, projekt pomáha najmä deťom

pridal: wp-dev | dátum: 31. mája 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 31. mája 2013 – Projekt Rozvoj včelárstva na Liečebno-rehablitičačnej farme Kovčeh v ukrajinskom mestečku Kolomyja v Ivanofrankivskej oblasti sa postupne rozrastá. V období od 1 . marca do 15 mája miestni stolári dokončili 20 úľov, ktoré budú čoskoro nainštalované na farme. „Úle sú vyrobené z kvalitného dreva a majú izoláciu, ktorá umožní bezpečné skladovanie včelstiev aj v extrémnom chlade. Už bola podpísaná aj dohoda s včelárom spracovaní medu,“ informoval projektový manažér Roman Rieznik.

Cieľom projektu je vytvoriť včelín pre zber medu pre vlastnú potrebu, ale aj získavanie finančných prostriedkov na chod farmy. Na realizácii projektu Slovenská katolícka charita spolupracuje so Spišskou katolíckou charitou a Arcidiecéznou charitou Olomouc. Českí dobrovoľníci a študenti z centra pre migrujúce deti a deti z krízových rodín natreli úle vo farbách rôznych krajín. „Naším ďalším cieľom je nakúpiť včelstvá a príslušenstvo pre spracovanie medu,“ uviedol Roman Rieznik.

Projekt je dôležitý pre mnohé deti, ktoré na farme absolvujú rehabilitáciu. „Kraj, v ktorom pôsobíme a kde sa nachádza naša partnerská organizácia Caritas Kolomyja, je také ukrajinské Valašsko. Ľudia sú tu veľmi chudobní a nezamestnanosť extrémne vysoká. Ľudia sa snažia dopestovať a dochovať si potravu doma. A keďže nefunguje sociálny a zdravotnícky systém ako u vás, ľudia sú odkázaní sami na seba. Výroba a predaj medu pomôže zabezpečiť živobytie pre miestne rodiny v núdzi,“ hovorí koordinátor projektu kňaz Rostislav Strojvus.

Celý projekt na výrobu medu má rozpočet 7 187 Eur. Polovicu z toho zaplatila Slovenská katolícka charita a Spišská katolícka charita. Zvyšnou časťou sa na financovaní podieľa Arcidiecézna charita Olomouc „Na pomoc ukrajinským rodinám, môže prispieť aj verejnosť. Aj váš malý príspevok pre tento projekt môže priniesť veľkú zmenu pre rodiny v núdzi. Doteraz ľudia zo Slovenska prispeli sumou 500 eur,“ uzatvára generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Pomôcť môžete príspevkom v ľubovoľnej výške na účet v ČSOB, č. účtu: 683221653/7500, variabilný symbol 186