SKCH: Vyčlenila 3000 eur z krízového fondu na pomoc Ukrajine | Slovenská katolícka charita


SKCH: Vyčlenila 3000 eur z krízového fondu na pomoc Ukrajine

pridal: wp-dev | dátum: 20. februára 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 20. februára 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) sa pripojila k ďalším organizáciám v rámci siete Caritas Europa, ktoré sa mobilizujú na pomoc Ukrajine a vyčlenila 3000 eur na pomoc Ukrajine. Nemecká charita DCV prisľúbila 50-tisíc eur, Charita Česká republika 7000 eur a prispeje aj Španielska katolícka charita. Finančná pomoc je určená najmä na nákup zdravotníckeho materiálu a zriadenie mobilných nemocníc.

Situáciu neustále sledujeme a sme v kontakte s našimi partnermi z organizácie Caritas Ukrajina. V prípade, že sa situácia zhorší, vyhlásime zbierku. Charita nerieši politické záležitosti, našim jediným kritériom je pomoc ľuďom v núdzi bez rozdielu politického zmýšľania či iných kritérií,“ uviedol v tejto súvislosti generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

SKCH pomáha na Ukrajine už niekoľko rokov najmä podporou projektov zameraných na zabezpečenie živobytia v chudobných vidieckych oblastiach regiónu Ivano-Frankivsk. Charita tiež zriadila študijný fond v rámci projektu Adopcia na diaľku®, prostredníctvom ktorého môžu darcovia zo Slovenska pravidelne podporovať vzdelávanie detí v detskom domove v ukrajinskej dedinke Bortnyky. Charita tiež vďaka sestre Svatoslave z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok, pomáha znevýhodneným deťom v okolí mesta Rachyv zabezpečiť vzdelanie a zdravotnú starostlivosť.

Napriek zložitej situácii na Ukrajine, SKCH plánuje pokračovať vo svojej pomoci. „Budeme hľadať zdroje na rozvoj charitatívnych služieb a tým aj zlepšovať situáciu najzraniteľnejších skupín obyvateľstva Ukrajiny dlhodobo,“ povedal Radovan Gumulák. Informácie o možnostiach podpory projektov na Ukrajine sú dostupné na internetovej stránke www.charita.sk. K modlitbám za Ukrajinu a pokojné riešenie situácie dnes vyzval aj predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

Aktivity SKCH na Ukrajine je možné podporiť príspevkom v ľubovoľnej výške na účet v ČSOB, č. účtu: 683221653/7500, variabilný symbol 186.