Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)
BRATISLAVA. 17. augusta 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH)sa pridáva k pomoci ľuďom na východe Ukrajiny, ktorých zasiahol vojnový konflikt. Charita vyhlásila verejnú zbierku, ktorej výnos bude použitý na poskytovanie jedla, vody, hygieny, oblečenia, potrieb na varenie, ale aj zabezpečenie sociálneho či právneho poradenstva, psychosociálnej pomoci a ďalších urgentných potrieb pre ľudí, ktorých sa dotkol ozbrojený konflikt.
„Počet ľudí, ktorí utiekli pred vojnou z východu Ukrajiny do iných častí krajiny, rýchlo rastie. Musíme preto reagovať na túto situáciu a spolu s našim partnerom Charita Ukrajina a ďalšími zahraničnými charitami sa im snažíme čo najrýchlejšie poskytnúť nevyhnutnú pomoc. Pripravujeme sa na to, že sa situácia môže výrazne skomplikovať ,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.
Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 217 (účet vo forme IBAN: SK46 7500 0000 0040 0805 8424), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina. Výnos zbierky bude okrem priamej pomoci ľuďom určený aj na budovanie kapacít v postihnutej oblasti.
SKCH tento rok pomáhala aj priamo po tragických udalostiach v Kyjeve, kde pri protestoch zahynuli desiatky ľudí a stovky ľudí utrpelo zranenia. Do Kyjeva vtedy Charita poslala svojho humanitárneho pracovníka a finančne podporila tri rodiny, ktorých členovia na Majdane prišli o život. V spolupráci s Charitou Česká republika a Modrým anjelom SKCH zorganizovala aj psychosociálne školenia pre lekárov, zdravotné sestry, učiteľov, sociálnych pracovníkov a kňazov, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti s riešením psychických problémov ľudí, ktorí boli vystavení násiliu.
Okrem pomoci utečencom je možné v súčasnosti prispieť aj na rozvoj malých sociálnych projektov, ktoré SKCH podporuje dlhodobo najmä v chudobných vidieckych častiach západnej Ukrajiny. Ide napríklad o rehabilitačnú farmu či chlapčenský detský domov.
„Mnoho ľudí, najmä na vidieku, musí aj dnes čeliť chudobe. Ak im chcú naši partneri pomôcť, musia si zdroje na sociálne aktivity hľadať zo zahraničia, alebo sa ich snažia získať predajom vlastných výrobkov a produktov, či pestovaním a predajom poľnohospodárskych plodín. Preto sa im dlhodobo snažíme pomôcť,“ uviedol Radovan Gumulák.
Ďalšou možnosťou, ako pomôcť najmä mladej generácii na ceste za dobrým vzdelaním, je podpora detí zaradených do projektu Adopcia na diaľku®. Prostredníctvom neho môžu darcovia zo Slovenska každý mesiac podporovať štúdium detí zaradených do projektu.