BRATISLAVA. 7. septembra 2013 – Slovenská katolícka charita vyslala do Libanonu svojho delegáta, kde počet sýrskych utečencov už presiahol 700-tisíc ľudí. Jeho úlohou je pripojiť sa k tímu siete Caritas a zmonitorovať humanitárne aktivity partnerskej organizácie Caritas Libanon, ktorej činnosť finančne podporili aj Slováci vo verejnej zbierke, organizovanej SKCH. Libanon v súčasnej dobe čelí jednej z najhorších humanitárnych kríz vo svojej histórii. Každá štvrtá osoba na území Libanonu je totiž sýrsky utečenec. Mnohí z nich žijú vo veľmi ťažkých podmienkach.
Nedostatok zdravotnej starostlivosti je jedným z mnohých problémov sýrskych utečencov. Najmä tí vo vyššom veku, majú problémy s vysokým krvným tlakom, cukrovkou alebo ochorením srdca, no nemajú lieky, ktoré by mali užívať pravidelne. Z priebežnej správy o situácii, ktorú vypracovali pracovníci libanonskej charity vyplynulo, že seniori z radov Sýrčanov sa často vzdávajú jedla v prospech mladších členov rodiny a tak sa ich zdravotný stav často ešte viac zhoršuje. “Od našich partnerov z libanonskej charity vieme, že starší ľudia z radov sýrskych utečencov často mlčky trpia a v tichosti sa snažia ustúpiť bokom, aby sa mladším členom rodiny ušlo viac humanitárnej pomoci alebo prístupu k službám.“ opisuje situáciu Radovan Gumulák, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.
Libanonská charita poskytuje pomoc sýrskym utečencom vo viacerých lokalitách pozdĺž sýrskych hraníc, ale aj na predmestiach Bejrútu a Tripoli. Distribuuje hygienické balíčky, oblečenie, prikrývky, palivové kupóny a poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť. Napriek veľkej snahe to však nestačí. Každý deň prekročia hranice Libanonu, Jordánska a Turecka tisíce nových utečencov. OSN odhaduje, že ich počet sa do konca roka priblíži k hranici 3,5 milióna ľudí, ktorí museli opustiť Sýriu kvôli konfliktu.
Utečenci žijú v mimoriadne ťažkých podmienkach. Niektorí sa uchýlili k príbuzným, iní sú v utečeneckých táboroch, tí čo majú nejaké peniaze, sú v podnájmoch, ale mnohí sú aj opustených budovách či priemyselných halách. „Z celkového počtu sýrskych detí chodí do školy iba asi desatina. Ostatné neboli v škole viac ako dva roky. To je strašná situácia, predstavte si seba, že musíte začať bez ničoho v úplne cudzej krajine,“ dodáva generálny sekretár SKCH.
Okolité krajiny, nie sú pripravené na humanitárnu krízu takýchto rozmerov. Množstvo sýrskych utečencov vytvára napätie medzi miestnymi obyvateľmi najmä v Jordánsku a Turecku. Tí Sýrčanov vinia z toho, že im zaberajú pracovné miesta a sú príčinou inflácie, vadí im tiež, že sýrski utečenci dostávajú potraviny a iné formy pomoci zadarmo, kým miestni obyvatelia musia pracovať, aby sa uživili.
Slovenská katolícka charita z verejnej zbierky finančne podporuje humanitárnu pomoc jej partnerských organizácií Caritas Jordánsko a Caritas Libanon. Doteraz darovali Slováci na pomoc Sýrii takmer 20 tisíc eur. Rovnakou sumou podporil pomoc utečencom aj prof. Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Charita sa tiež prihlásila k výzve pápeža Františka, ktorý vyhlásil na sobotu 7. septembra svetový deň modlitieb za mier v Sýrii. „Veríme v mierové riešenie je stále možné a vítame aj postoj vlády SR a prezidenta, ktorí sa zasadzujú skôr za politické a diplomatické riešenie konfliktu,“ hovorí Radovan Gumulák.
Text: Radovan Gumulák
Foto: Caritas Internationalis