SKCH: Vyzbierala školské pomôcky, ktoré pomôžu desiatkam detí | Slovenská katolícka charita


SKCH: Vyzbierala školské pomôcky, ktoré pomôžu desiatkam detí

pridal: wp-dev | dátum: 30. júla 2014 | kategória: Aktuality

foto: SKCH

BRATISLAVA. 30. júla 2014 – Perá, zošity, pravítka, fixky, peračníky, školské aktovky, ale aj vodové a temperové farby, voskové pastelky či farebné ceruzky. To všetko je možné darovať počas zbierky školských pomôcok, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) tento rok zorganizovala už po piatykrát. Zbierka trvá od 1. júna do 31. augusta a vyzbierané veci budú rozdelené do rodín zo sociálne slabších pomerov a deťom z charitných detských domovov. Tohtoročnou novinkou je, že SKCH podporí zbierkou aj deti z detského domova Bortnyky na Ukrajine.

„Na celom Slovensku sme vytvorili 40 centier, kam môžu ľudia priniesť nové, ale aj použité školské pomôcky. Dôležité je, aby boli stále funkčné a deti ich mohli využívať. Niektorým centrám sa darí viac, iným menej. Najviac školských pomôcok však každoročne vyzbierame v auguste, preto verím, že sa zbierka ešte rozbehne,“ povedal o zbierke generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Cieľom zbierky je pomôcť sociálne slabším rodinám a deťom z detských domovov pred začiatkom školského roka, ktorý je pre mnohé rodiny finančne veľmi náročný. Pomôcky budú do rodín a charitných a detských domovov distribuovať priamo zapojené centrá, ktoré najlepšie poznajú situáciu vo svojom okolí. „Darí sa nám dobre, ľudia pomôcky s radosťou nosia. V júni to bolo slabšie, ale dali sme oznam do novín a aj po všetkých farnostiach, takže v júli sa to celkom dobre rozbehlo,“ uviedla Jana Vyšinová zo Sociálneho centra Humenné.

V prípade, že sa niekto rozhodne podporiť deti na Ukrajine, školské pomôcky môže poslať poštou na adresu SKCH, Kapitulská 18, 814 15 Bratislava alebo priniesť osobne. „Pre ukrajinské deti sme vyzbierali už toľko pomôcok, že sa zrejme nezmestia do kufra osobného auta. Tešíme sa, že môžeme vďaka štedrosti ľudí pomôcť aj takýmto spôsobom,“ uviedol Radovan Gumulák.

Centrá sa nachádzajú napríklad v Košiciach, Prešove, Humennom, Ružomberku, Lučenci, Rožňave, Žiline, Martine, Trnave, Nitre či v Bratislave. Kompletný zoznam, kam a v akom čase je možné pomôcky priniesť, je možné nájsť tu.