SKCH: Z nedeľnej zbierky bude realizovať projekty na pomoc obyvateľom Sýrie a Iraku | Slovenská katolícka charita


SKCH: Z nedeľnej zbierky bude realizovať projekty na pomoc obyvateľom Sýrie a Iraku

pridal: charita | dátum: 27. marca 2015 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Internationalis

BRATISLAVA. 27. marec 2015 – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vyhlásila na Kvetnú nedeľu (29. marca 2015) celoslovenskú zbierku na pomoc prenasledovaným kresťanom. Z časti výťažku zbierky bude Slovenská katolícka charita (SKCH) realizovať a podporovať projekty na pomoc obyvateľom Iraku a Sýrie.

„Sme šokovaní brutalitou, ktorej sú vystavení kresťania zo strany radikálnych islamských fundamentalistov. V snahe zmierniť utrpenie našich bratov a sestier vo viere, v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a v solidarite s ťažko skúšanými cirkvami vyhlasujeme celoslovenskú zbierku na pomoc prenasledovaným kresťanom, ktorá sa uskutoční pri všetkých bohoslužbách na Kvetnú nedeľu, dňa 29. marca 2015. Rovnako sa obraciame na všetkých veriacich s naliehavou prosbou o modlitby za mier a zmierenie medzi národmi,“ uvádza sa vo vyhlásení k prenasledovaniu kresťanov, ktoré prijala KBS na 80. plenárnom zasadaní v Melčiciach 17. marca 2015.

Podľa štatistík Organizácie spojených národov sa muselo kvôli konfliktu na Blízkom východe presídliť takmer 9 miliónov obyvateľov. Radikálne hnutie Islamský štát vraždí inovercov, privlastňuje si ich majetky, ničí kultúrne pamiatky. V strachu pred Islamským štátom utieklo z domovov v Iraku a Sýrii desaťtisíce rodín. Niektoré sa presídlili v rámci svojej krajiny, iné utiekli do susedných. Vyše jeden a pol milióna utečencov našlo útočisko v Libanone, podobný počet v Turecku, takmer 800-tisíc v Jordánsku, vyše 100-tisíc v Turecku.

„Je potrebné postarať sa o ľudí, ktorí utiekli zo svojich domovov a zostali úplne odkázaní na pomoc druhých. Bohatí ľudia zo Sýrie a Iraku migrovali do krajín, kde je mier. Stredná vrstva sa stala chudobnou a chudobní úplne biednymi bez možnosti postarať sa o seba a svoje rodiny. Je mimoriadne dôležité zabezpečiť pre týchto ľudí pokrytie základných životných potrieb, aby mali kde skloniť hlavu, mali sa čoho napiť, najesť, mať možnosť umyť sa. Tak isto je nutné pamätať na sociálne potreby, vzdelanie, psychologickú či zdravotnú pomoc,“ vysvetľuje generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

SKCH bude v spolupráci s miestnymi partnermi realizovať projekty na pomoc obyvateľom Sýrie a Iraku, ktorých ohrozuje radikálne hnutie Islamský štát. Okrem zbierky v kostoloch je možné nepretržite prispieť do zbierky, ktorú SKCH vyhlásila počas roku 2014. Verejnú zbierku je možné podporiť finančne ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945463097/1100, v.s. 196 (účet v tvare IBAN SK93 1100 0000 0029 4546 3097). Viac informácií sa nachádza na stránke www.charita.sk/pomoc-utecencom.