SKCH: Z výťažku zbierky pomôže pred zimou vysťahovalcom na východe Ukrajiny | Slovenská katolícka charita


SKCH: Z výťažku zbierky pomôže pred zimou vysťahovalcom na východe Ukrajiny

pridal: wp-dev | dátum: 29. októbra 2014 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Ukrajina

BRATISLAVA. 29. októbra 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) pokračuje v pomoci ľuďom na Ukrajine, pre ktorých vyhlásila v auguste tohto roku verejnú zbierku. Jej význam sa zvyšuje s prichádzajúcou zimou, nakoľko mnoho vysťahovalcov je stále odkázaných na pomoc druhých. Pri úteku z domova nemalo tisíce ľudí z východnej Ukrajiny možnosť zbaliť si teplé oblečenie ani dostatok stravy. Väčšina z nich si myslela, že sa po týždni alebo dvoch budú môcť vrátiť naspäť domov. Situácia na Ukrajine však nie je stabilizovaná, streľba je na dennom poriadku a utečenci zostávajú v provizorných podmienkach aj naďalej. Zima však ich pobyt výrazne skomplikuje, SKCH preto v spolupráci s Arcidiecéznou charitou Olomouc poslala do Kyjeva zásielku materiálnej pomoci.

Minulý týždeň sa z Ukrajiny vrátila pracovníčka SKCH Mariana Ištoňová, ktorá sa počas svojej návštevy stretla s desiatkami vysťahovalcov. Situáciu opísala nasledovne: „Odišli, lebo sa báli o svoje životy a o životy svojich detí. Niektorí prišli ešte v júni, júli, brali si len letné veci. Iní utekali počas streľby a nemohli si zobrať nič. Mnohým chýbajú osobné doklady. Na východe Ukrajiny sa stále bojuje, bežne sú ohrozovaní civilisti, obytné zóny. Oblasti sú často bez vody a elektriny. V ich záhradách a na poliach často vybuchujú granáty. Títo ľudia tak prežívajú obrovský strach, neistotu, čo s nimi bude, kdekoľvek prídu.“

Ľuďom pred blížiacou sa zimou chýba najmä teplé oblečenie, hygienické potreby, plienky pre deti a ďalšie veci, ktoré si nedokážu sami zabezpečiť. Často sú aj obchody vyrabované a už v nich nič nie je. V krajine je presídlených okolo pol milióna obyvateľov a samospráva situáciu nezvláda, ani nemá prostriedky na adekvátnu pomoc. Niektorí majitelia penziónov sa rozhodli pomôcť utečencom a poskytujú im ubytovanie a stravu zadarmo. Ich pomoc je však len dočasná a títo ľudia budú potrebovať rozsiahlejšie riešenie.

Keďže sú možnosti prepravy materiálnych vecí na Ukrajinu veľmi obmedzené, SKCH sa snaží pomôcť najmä prostredníctvom finančnej zbierky a následne cez svojich partnerov na Ukrajine zabezpečiť nevyhnutné veci pre vysídlencov. Doteraz sa vyzbieralo vyše 10 tisíc eur, z ktorých časť už SKCH odovzdala sestrám z Congregatio Jesu, ktoré pre vysťahovalcov v Užhorode a Mukačeve zabezpečujú oblečenie, topánky, hygienické potreby a iné veci podľa špecifických potrieb. Zbierku je možné podporiť ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 217 (účet vo forme IBAN: SK46 7500 0000 0040 0805 8424), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina.

„Veríme, že sa nám podarí podať pomocnú ruku našim susedom a nenechať ich v krutej zime úplne samých. Chceme, aby našu solidaritu cítili počas celej doby trvania konfliktu v ich krajine a neplánujeme zostať iba pri slovách. Je potrebné konať čo najrýchlejšie,“ zakončil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.