SKCH: Živá voda v irackom Kurdistane | Slovenská katolícka charita


SKCH: Živá voda v irackom Kurdistane

pridal: wp-dev | dátum: 30. mája 2017 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 30. máj 2017 – Vďaka podpore Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci s humanitárnou organizáciou Shingala Azad sa Slovenskej katolíckej charite (SKCH) podarilo v najkratšom možnom čase obnoviť v irackom Kurdistane studne zničené teroristami z ISIS. Pri letných teplotách, ktoré v Iraku dosahujú aj 50 °C, je voda kľúčová k prežitiu a postupnej obnove zničenej krajiny.

V nedeľu 28. mája 2017 boli slávnostne uvedené do prevádzky dve nové studne neďaleko dediny Shefadin. Význam tejto udalosti podčiarkuje aj fakt, že v provizórnych táboroch tu žije viac ako 4 500 jezídskych vysídlencov. Studne poskytnú miestnym obyvateľom kvalitnú pitnú vodu, ktorá bude v blížiacich sa letných mesiacoch kľúčová na prevenciu pred dehydratáciou a infekčnými chorobami.

Realizácia bola veľmi efektívna vďaka spolupráci s organizáciou Shingala Azid. „S projektom sme začali v apríli 2017, a jeho realizácia trvala 35 dní. Keďže v Irackom Kurdistane a v samotnej oblasti Šingál sú tropické teplá od mája do októbra, snažili sme sa studne vybudovať a spustiť čo najrýchlejšie, a podarilo sa“, uviedla riaditeľka Shingala Azid Šárka Petrová.

Tento projekt je len jedným z projektov, ktoré SKCH prostredníctvom podpory zo strany KBS v irackom Kurdistane dlhodobo realizuje.

„Je dôležité uviesť, že naše projekty v irackom Kurdistane sú zamerané na pomoc kresťanom, ako aj nekresťanom. Uvedomujeme si, že táto krajina zažila veľké utrpenie, a preto sa snažíme pomôcť čo najširšiemu okruhu jej obyvateľov,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Ďalšiu pomoc SKCH v irackom Kurdistane môžete podporiť prostredníctvom verejnej zbierky Človek v núdzi 2017, ktorú je možné podporiť priamo na účet (IBAN): SK93 1100 0000 0029 4546 3097 variabilný symbol 229, prípadne zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POMOC na číslo 877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. SKCH z nej dostane 96%.