„Skoncovanie obchodu s ľuďmi sa začína od nás” | Slovenská katolícka charita


„Skoncovanie obchodu s ľuďmi sa začína od nás”

pridal: wp-dev | dátum: 14. novembra 2016 | kategória: Aktuality

S týmto mottom sa v dňoch 6. – 12. novembra sa v Ríme uskutočnilo druhé stretnutie siete RENATE – „Európska sieť rehoľníčok proti obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu“ (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation). Na stretnutí sme mali zastúpenie aj zo Slovenska.

Hnutie RENATE vzniklo v roku 2009 v Poľsku. Hneď po jeho vzniku sa začalo nadväzovanie kontaktov s ľuďmi, pracujúcimi v tejto oblasti. „Snažili sme sa zosieťovať v rámci jednotlivých krajín a spolu bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi. Obchodovanie s ľuďmi je medzinárodný organizovaný zločin, a preto je veľmi potrebná v boji proti nemu medzinárodná organizovaná spolupráca.“ povedala sr. Bohdanka Bezáková, zakladateľka projektu Stop obchodovaniu s ľuďmi v Slovenskej katolíckej charite.

Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a všetkým formám moderného otroctva je jedným z hlavných dôrazov pontifikátu pápeža Františka. Ide o boj s organizovaným zločinom proti ľudskosti a práca v tejto oblasti si vyžaduje celého človeka. „Obchodovanie s ľuďmi predstavuje skutočný zločin proti ľudskosti.“ Týmito slovami sa v Klementínskej sále prihovoril pápež František približne 120. účastníkom druhého zhromaždenia iniciatívy RENATE. Svätý Otec František prijal účastníkov stretnutia na osobitnej audiencii a vyjadril podporu ich odvážnej službe. Účastníkov stretnutia Európskej siete rehoľníčok proti obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu zveril Svätý Otec do ochrany Márie, Matky milosrdenstva a udelil im svoje apoštolské požehnanie.

Na tomto stretnutí Bohdanka Bezáková spolu s režisérkou Ivicou Kušíkovou predstavili nový film s názvom Na Boží obraz, ktorý zachytáva nasadenie rehoľných sestier krajín Vyšehradskej štvorky v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Na Trhu originálnych výrobkov obetí obchodovania, nemohli chýbať ani kabelky zo Slovenska, ktoré aj tu v Ríme majú obrovský úspech. Výrobky vznikajú v zariadeniach bezpečného bývania, ktoré sa snažia vrátiť späť do života.

Rozhovor so sr. Bohdankou Bezákovou si môžete vypočuť TU.