Slováci darovali ľuďom v núdzi potraviny na prípravu vyše 210-tisíc jedál | Slovenská katolícka charita


Slováci darovali ľuďom v núdzi potraviny na prípravu vyše 210-tisíc jedál

pridal: wp-dev | dátum: 13. decembra 2016 | kategória: Aktuality

Až päť kamiónov by zaplnili potraviny, ktoré Slováci tento rok darovali ľuďom v núdzi počas štvrtej Potravinovej zbierky v obchodoch Tesco. Zákazníci od 24. do 26. novembra 2016 darovali na dobrú vec vyše 88 ton potravín a drogérie, čo je presne o jedenásť ton viac ako vlani. Hodnotu vyzbieraného tovaru 123 400 eur spoločnosť Tesco ešte zvýši o 20 % – o 24 680 eur, ktoré pôjdu na fungovanie spolupracujúcich charitatívnych organizácií.

„Tisícky ľudí v sociálnej núdzi budú mať aj vďaka rastúcemu záujmu Slovákov o Potravinovú zbierku túto zimu k dispozícii viac kvalitnejšieho a výživného jedla. Z rekordného množstva darovaných 88 ton potravín môžu naši charitatívni partneri pripraviť až 210-tisíc porcií jedla pre ľudí v ťažkých životných situáciách. Ochota a dobrosrdečnosť ľudí na Slovensku pomáhať iným nás veľmi teší a verím, že spoločne môžeme aj touto cestou podporiť dobrú vec. Každá aj malá pomoc môže mať veľký význam. Preto každému, kto prispel, patrí obrovská vďaka,“ povedala Zuzana Lošáková, manažérka komunikačného oddelenia Tesca.

Tesco čoraz obľúbenejšiu Potravinovú zbierku organizuje už štvrtý rok spoločne s charitatívnymi partnermi – Slovenskou katolíckou charitou (SKCH), Potravinovou bankou Slovenska, Depaul Slovensko, Evanjelickou diakoniou ECAV a OZ Vagus. Tento rok sa do iniciatívy prvýkrát zapojila aj partnerská značka oblečenia F&F. Módna značka vytvorila špeciálnu vianočnú kolekciu čiapok s názvom Čiapka zo srdca. Z každej predanej čiapky značka F&F daruje 1 euro na podporu zapojených charitatívnych organizácií.

„Potravinová zbierka každoročne vytvára výbornú príležitosť, ako podať pomocnú ruku ľuďom v núdzi. Som veľmi rád, že SKCH patrí medzi jej tradičných partnerov. V tomto roku sa nám podarilo vyzbierať vďaka veľkému nasadeniu zamestnancov a dobrovoľníkov, za tri trvania zbierky viac ako 55 ton trvanlivých potravín a drogérie,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Ľudia vo vyše 80 zapojených predajniach Tesca po celom Slovensku darovali najmä trvanlivé potraviny, ako je múka, olej, cukor, soľ, ryža, strukoviny, konzervy a tiež drogériový tovar, napríklad šampóny, sprchové gély a toaletný papier. Najviac ton darovali ľudia v hypermarketoch Tesco v Dubnici nad Váhom, Žiline a v Dunajskej Strede.

Projekt Potravinovej zbierky od jeho vzniku v roku 2013 na Slovensku podporuje tiež spoločnosť Unilever, ktorá sa aj tento rok zapojila do zbierky predajom svojich výrobkov vybraných značiek. Z každého zakúpeného produktu venuje 3 centy na podporu činností vyššie spomínaných neziskových organizácií.

Do potravinovej zbierky sa v novembri tak ako minulé roky zapojili všetky štyri stredoeurópske krajiny, kde Tesco pôsobí. Okrem Slovenska aj Poľsko, Česko a Maďarsko. Minulý rok zákazníci darovali v 547 obchodoch Tesco v strednej Európe až 419 ton potravín, postačujúcich na prípravu vyše milióna jedál. Cieľom spoločnosti Tesco je do roku 2020 zo všetkých svojich predajní v strednej Európe ponúkať na dennej báze prebytočné potraviny ľuďom v núdzi.