SLOVÁCI POSKYTNÚ OSIVO, KOZY A HYDINU PRE RODINY V KENI | Slovenská katolícka charita


SLOVÁCI POSKYTNÚ OSIVO, KOZY A HYDINU PRE RODINY V KENI

pridal: wp-dev | dátum: 25. januára 2012 | kategória: Aktuality

foto: Radovan Gumulák

Slovenská katolícka charita (SKCH) aj v tomto roku pokračuje v pomoci krajinám východnej Afrike, ktoré sú postihnuté hladomorom. Momentálne rozbieha dvojročný projekt v Keni s finančnou podporou SlovakAid, ktorý je zameraný na Zlepšenie potravinového zabezpečenia chudobných a zraniteľných skupín obyvateľstva.

Cieľom tohto projektu je zlepšenie potravinovej bezpečnosti, prístupu k bezpečnej vode a zdravotného stavu komunít v obvode Sigowet v okrese Kericho. Pomoc bude smerovať približne 800 domácnostiam (cca. 5 000 ľudí) v 12 dedinách. V rámci tohto projektu plánuje SKCH distribuovať miestnym obyvateľom osivo a semená plodín odolné voči suchu. 800 farmárov z najchudobnejších oblastí okresu Kericho sa bude vzdelávať v technikách na zlepšenie pestovania plodín a na tento účel sa založí 5 ukážkových polí.

„Rozdávanie potravín v krajinách subsaharskej Afriky nerieši situáciu nedostatku potravín z dlhodobého hľadiska a môže vytvárať ďalšiu závislosť na humanitárnej pomoci. Oveľa dôležitejšie je podporiť domácu poľnohospodársku produkciu a poskytnúť miestnym obyvateľom vzdelanie a techniku pre zavlažovanie a efektívnejšie využívanie pôdy. Je výborné, že vláda SR podporila z prostriedkov SlovakAid práve tento projekt“, hovorí generálny sekretár SKCH, Radovan Gumulák, ktorý sa nedávno vrátil z Kene.

Charita bude miestnym rozdávať zadarmo aj sadenice stromov. Na tento účel sa v rámci projektu založia 2 lesné škôlky. Pre zlepšenie potravinového zabezpečenia najzraniteľnejších rodín sa nakúpia zošľachtené plemená kôz a hydiny, ktoré budú prínosom pre 300 domácností. Do 60 najchudobnejších domácností budú dodané Jikos, energeticky úsporné hlinené pece, a 500 ďalších žien si ich bude môcť zakúpiť za polovičnú cenu. V rámci projektu chce Katolícka charita zvyšovať informovanosť komunity v oblasti ochrany životného prostredia, hygieny a sanitácie.

SKCH bude v Keni stavať studne a tiež budovať zásobárne vody pre základné a stredné školy. „Pri návšteve oblasti Kaplelaret sme navštívili miestnu komunitu asi 30-tich rodín, ktoré stratili zdroj vody v dôsledku sucha. Miestni ľudia musia prejsť niekoľko kilometrov, aby si nabrali špinavú vodu z plytkej jamy, z ktorej ju musia čerpať malým hrnčekom aj niekoľko hodín, aby naplnili svoju plastovú bandasku“, hovorí Gumulák.

Partnerom projektu je Caritas Keňa a diecéza Kericho. Celkový objem pomoci pre Keňu v rámci tohto projektu je 292.480,- Eur.

SKCH je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete a aj vďaka tejto sieti partnerských organizácií môže efektívne reagovať na potreby ľudí v núdzi.