Slovenská katolícka charita pomáha na hraniciach aj ľuďom na Ukrajine | Slovenská katolícka charita


Slovenská katolícka charita pomáha na hraniciach aj ľuďom na Ukrajine

pridal: charita | dátum: 1. marca 2022 | kategória: Ukrajina

Zamestnanci a dobrovoľníci Slovenskej katolíckej charity a diecéznych a arcidiecéznych charít pomáhajú pred závorami slovensko-ukrajinských hraníc nepretržite od príchodu prvých ukrajinských utečencov, sú súčasťou krízového štábu a prvej kontaktnej línie. Pomoc katolíckej charity však nezostáva len na Slovensku. Putuje aj tam, kde je najviac potrebná – priamo na Ukrajinu.

Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo od začiatku vojny už vyše 71-tisíc ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Zamestnanci a dobrovoľníci charity im rozdávajú občerstvenie, teplé nápoje, deky aj slová útechy. Usmerňujú ich na miesta ubytovania a v možných kapacitách zabezpečujú aj ich odvoz. Väčšinou si neprinášajú veľa – jednu tašku či kufor, druhá ruka patrí vždy dieťaťu.

„Pri pohľade na to, ako sa ženy lúčia s manželom a deti s otcom, je ťažké ubrániť sa emóciám. Aj naši kolegovia utierajú slzy deťom a plačú s ich matkami. Zúfalstvo, ktoré Ukrajinci v posledných dňoch zažívajú, sa dotklo nás všetkých, čo dokazuje aj nesmierna vlna solidarity od ľudí z celého Slovenska. Za každý dar nesmierne ďakujeme,“ hovorí Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

V zbierke, ktorú charita vyhlásila na pomoc ľuďom z Ukrajiny sa vyzbieralo už vyše 750 000 €. Z tejto sumy bolo uvoľnených 40-tisíc zaslaných ukrajinskej charite (Caritas – Spes), ktorá je nasadená v pomoci miestnym, a 25-tisíc diecéznym a arcidiecéznym charitám na Slovensku, ktoré poskytujú akútnu pomoc utečencom na Slovensku. Prispieť na pomoc Ukrajine je možné aj naďalej na www.charita.darujme.sk/ukrajina/ alebo prevodom na účet SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS 380.

Charita taktiež vyzýva ľudí, ktorí vedia poskytnúť ubytovanie utečencom, aby sa prihlásili na stránke Konferencie biskupov Slovenska. Rovnako potrební sú dobrovoľníci pomáhajúci na hraniciach alebo s odvozom utečencom do ubytovacieho zariadenia. Prihlasovať sa môžu na mailovej adrese dobrovolnictvo@charita.sk. Charita taktiež pravidelne aktualizuje zoznam potrebných potravín a hmotných darov, ktoré môžete prinášať na zberné miesta po celom Slovensku. Viac informácií nájdete na www.charita.sk.

Pomoc smerujúca na Ukrajinu

Vojna zmenila aj smerovanie darov charity na projekty pomoci na Ukrajine. SKCH pomáha v susednej krajine od roku 2014: projektom Adopcia na diaľku na pomoc deťom z chudobných rodín a detských domovov a projektom humanitárnej pomoci pre rodiny, ktoré utiekli z oblasti separatistov. Dnes však partneri, s ktorými charita spolupracuje, zabezpečujú pomoc nielen pre 5144 detí a približne 70 rodín, ktoré sú do projektov zapojené, ale aj pre ľudí prichádzajúcich z oblastí bezprostredného ohrozenia. Vďaka darom zo Slovenska pomáhajú širokému okoliu, zabezpečujú potraviny, pitie a prichyľujú utekajúcich.

Na humanitárnu pomoc na Ukrajine zaslala SKCH 42 000 eur. Ukrajinská charita a lokálna donecká charita zabezpečuje potraviny, lieky, ubytovanie a psychologickú pomoc pre utekajúcich z východu Ukrajiny. Ľudia boli z bojovej zóny evakuovaní narýchlo a často prichádzajú bez batožiny, bez jedla a základných potrieb.

Projekt Adopcia na diaľku vyčlenil od začiatku konfliktu pre pomoc na Ukrajine 130 000 eur. Ceny sa od začiatku vojny aj niekoľkonásobne zdvihli, tovar je nedostupný a obchody často zatvorené. Vďaka darcom zo Slovenska vedia spolupracujúce centrá a detské domovy zabezpečiť potraviny, benzín, deky, matrace aj ďalšie nevyhnutné potreby. Zapájajú sa do pomoci utekajúcim, vozia rodiny k hraniciam, prichyľujú celé rodiny a pomáhajú s miestnou organizáciou. Vďaka prostriedkom zo Slovenska sme dokázali takto pomôcť dokonca v najviac ostreľovanom meste Charkov a to sumou približne 3 000 €.