Slovenská katolícka charita spája dobrovoľníkov na pomoc Slovensku v projekte Pošli tašku | Slovenská katolícka charita


Slovenská katolícka charita spája dobrovoľníkov na pomoc Slovensku v projekte Pošli tašku

pridal: charita | dátum: 16. apríla 2020 | kategória: Slovensko

Doba koronavírusu je pre nás skúškou toho, ako sa vieme spojiť a pomáhať si navzájom. Slovenská katolícka charita, ktorá má zastúpenie prostredníctvom arcidiecéznych a diecéznych charít vo väčších mestách Slovenska a prostredníctvom farských charít i v menších mestách a dedinách, spája sily pre pomoc núdznym. Šancu zažiť radosť z „veľkej“ pomoci ponúka aj verejnosti.

V Bratislave sa osvedčil, bude fungovať aj v ďalších slovenských mestách

Aby sme pomohli seniorom, pre ktorých je opustenie domácej karantény ohrozením s vážnymi dôsledkami, rozširujeme úspešný projekt pomoci Pošli tašku, ktorý pomáha seniorom z Bratislavy a okolia, na pomoc pre ľudí zo Žiliny, Prešova, Humenného, Košíc, Sniny, Spišskej Novej Vsi, Levoče, Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne, Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Námestova, Dolného Kubína, Tvrdošína, Rožňavy, Lučenca, Rimavskej Soboty a Gelníc.

Projekt z dielne Bratislavskej arcidiecéznej charity sa osvedčil, pomohol desiatkam seniorom a našiel si podporu u množstva dobrovoľníkov. Veríme, že podobný úspech v objeme odovzdaných tašiek a kilometrov na ceste do vašich domovov zažije aj v ostatných častiach Slovenska.

Nahlás opusteného seniora

Ak viete o seniorovi vo svojom okolí, ktorý by potreboval pomôcť, no vy mu pomoc neviete poskytnúť, informujte o tom charitu. Seniora kontaktujeme, spýtame sa, čo potrebuje a následne donesieme nákup a lieky priamo k jeho domovu. Ak je senior v núdzi, odovzdávame tašku zadarmo, s trvanlivými potravinami z vlastných zásob. Veľkosť vďačnosti, ktorej sa nám za to dostáva, často vnímame aj  cez dvere.

V rámci projektu Pošli Tašku prevádzkujeme aj linky pomoci pre seniorov, ktorí sa cítia opustene. Vírus ohrozuje najmä ľudí vo vyššom veku a izolácia od rodiny a okolia môže stres z ohrozenia ešte zintenzívniť. Cieľom projektu je preto poskytnúť aj mentálnu podporu a povzbudenie. Okrem sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov charity je linka prístupom k odbornému poradenstvu so psychológom.

Chceme pomáhať všade, kde to potrebujú, preto žiadame o pomoc

Je samozrejmé, že nie všetci môžeme pomáhať. Momentálna situácia nepriaznivo zasahuje do rozpočtu mnohých rodín a tie samotné budú onedlho potrebovať pomoc. Nechceme, aby sa situácia prejavila vo vytratení solidarity, ktorá sa u nás rozmohla. Aby sme však mohli odpovedať každému a poskytovať pomoc všade, kde si to núdza vyžaduje, hľadáme dobrovoľníkov ochotných odpovedať a darcov ochotných prispieť. Naše vlastné sklady trvanlivých potravín pre núdznych majú svoje limity, preto je každý príspevok potrebný a viac než žiadaný.

Viac informácií o projekte nájdete na https://poslitasku.sk/.