Slovenská katolícka charita vyzýva k solidarite so Sýriou | Slovenská katolícka charita


Slovenská katolícka charita vyzýva k solidarite so Sýriou

pridal: wp-dev | dátum: 11. apríla 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 11. apríla 2013 – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Sýrie, ktorí boli kvôli dlhotrvajúcemu vojenskému konfliktu nútení utiecť zo svojich domovov. Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) sú v krajine vnútorne premiestnené asi štyri milióny ľudí, ktorí nevyhnutne potrebujú pomoc.

Ďalších 1,2 milióna obyvateľov Sýrie pred bojmi utieklo za hranice najmä do Turecka, Libanonu a Jordánska. Slovenská katolícka charita sa pridáva k organizáciám, ktoré reagujú na obrovskú potrebu zmierniť následky tohto konfliktu,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 195. Výnos zbierky SKCH bude použitý na poskytovanie pomoci sýrskym utečencom prostredníctvom partnerských organizácií v krajinách susediacich so Sýriou.

Spoločná pomoc Sýrii bola aj predmetom stretnutia vo Vatikáne, ktoré koncom marca zorganizovala Caritas Internationalis v spolupráci s Caritas Syria. Jednotlivé charity sa zaviazali poskytnúť svoju pomoc Caritas Syria pri jej práci, ale aj členom Caritas Internationalis v regióne, ktorí pomáhajú v Libanone, Turecku a Jordánsku. „Ide najmä o potravinovú pomoc, pomoc s prístreším, medicínskymi potrebami, zdravotnou starostlivosťou, vzdelávaním a hľadaním zamestnania celkovo v objeme takmer 15 miliónov eur,“ uviedol Radovan Gumulák.

OSN odhaduje, že občianska vojna v Sýrii si vyžiadala už 70-tisíc obetí, pričom v skutočnosti môže ísť ešte o vyššie číslo. Podľa medializovaných informácií bol marec najkrvavejším mesiacom dvojročného konfliktu, pretože podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva na oboch stranách konfliktu zahynulo viac ako šesťtisíc ľudí, pričom až tretina boli civilisti.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 195.

Fotografie sýrskych utečencov v Libanone.

Autor: Lukáš Melicher

Foto: Caritas Internationalis