Slovenská katolícka charita zaslala 15 000 EUR na pomoc Somálsku | Slovenská katolícka charita


Slovenská katolícka charita zaslala 15 000 EUR na pomoc Somálsku

pridal: charita | dátum: 4. augusta 2011 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Internationalis

Slovenská katolícka charita (SKCH) ako jediná zo slovenských humanitárnych organizácií pomáha v boji proti hladomoru aj v Somálsku v spoločnom projekte s partnermi Caritas Nemecko a nemeckou Diakoniou. Na tento účel už zaslala sumu 15 000 EUR a tým podporila distribúciu potravín.

„Situácia v Somálsku je totiž v mnohých ohľadoch horšia ako v ostatných krajinách. Odhaduje sa, že na humanitárnej pomoci je závislých takmer 3 milióny ľudí. Situácia je zhoršená i pretrvávajúcimi stretmi medzi misiou Africkej únie v Somálsku, ktorá je schválená OSN a somálskymi militantmi z organizácie aš-Šabáb, napojenej na teroristickú sieť al-Káida, ktorí bránia prísunu humanitárnej pomoci“, uvádza generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Z toho dôvodu je tam zvýšené riziko nebezpečenstva a nie každá organizácia sa odváži pracovať v tomto regióne. Slovenské katolícka charita sa i napriek tomu rozhodla v spolupráci so svojimi partnermi realizovať tam humanitárnu pomoc. Tá bude smerovať do regiónu Galguduud v centrálnej časti Somálska a samozrejme špeciálnu pozornosť chce charita venovať bezpečnosti. „Celkové podmienky pre pomoc sú v Somálsku veľmi neisté kvôli pretrvávajúcim konfliktom a nedostatku potrebnej infraštruktúry. Našim miestnym partnerom je organizácia, ktorá má podporu miestnych obyvateľov a kmeňov, čo je dôležitý faktor pre úspešnosť pomoci. Veríme teda, že sa nám podarí realizovať náš projekt bez závažnejších problémov, pretože Somálsko pomoc naozaj potrebuje“, doplnil Gumulák.

Slovenská katolícka charita už zaslala finančnú pomoc v čiastke 20 000 EUR aj svojej partnerskej organizácii z medzinárodnej siete Caritas, ktorá priamo v Keni pomáha ľuďom postihnutým hladomorom, kde distribuuje potraviny a vodu. Vykupuje tiež hospodárske zvieratá od miestnych ľudí za primerané ceny, aby im ich znovu mohla vrátiť, keď sa obnovia pasienky.

Ku dňu 4.8.2011 vďaka solidarite darcov SKCH doteraz vyzbierala 40 200 EUR pre pomoc ľuďom v krajinách východnej Afriky ohrozených hladomorom.

Finančne podporiť verejnú zbierku a tým prejaviť solidaritu je stále možné dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 178. Názov účtu je Slovenská katolícka charita. SKCH vopred ďakuje všetkým darcom za ochotu pomôcť.

SKCH je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete a aj vďaka tejto sieti partnerských organizácií môže efektívne reagovať na potreby ľudí v núdzi.

Súvisiace články:

(5.8.2011, Sme.sk) Hladomor v Somálsku, foto

(4.8.2011, Pravda.sk) Hladomor v Somálsku už zabil 30-tisíc detí

(4.8.2011, aktuality.sk)OSN: Hlad zabil za tri mesiace takmer 30 tisíc somálskych detí